سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

امضا تفاهمنامه توسعه صنعت جی تی ال میان وزرای نفت و صنعت،معدن و تجارت

صبح امروز در حاشیه آیین رونمایی از نخستین واحد نیمه صنعتی جی تی ال در ایران سه تفاهمنامه همکاری امضا شد.

به گزارش خبرنگار شانا، در مراسم رونمایی از اولین واحد نیمه صنعتی جی تی ال در ایران، سه تفاهمنامه همکاری میان مهندس قاسمی، وزیر نفت و مهندس غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت امضا شد که اولین مورد مربوط به حمایت از طرح جی تی ال بود.

دومین تفاهمنامه نیز میان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیا برای ساخت ۱۰پالایشگاه جی تی ال ۱۰ هزار بشکه ای بود که اولین قرارداد آن به امضا رسید.

سرانجام سومین تفاهمنامه میان صندوق بازنشستگی صنعت نفت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای ساخت یک واحد پالایشگاهی ۱۰ هزار بشکه ای جی تی ال به امضا رسید.

این مراسم با حضور لطف الله فروزنده، معاون رئیس جمهوری، رستم قاسمی، وزیر نفت، مهدی غضنفری، وزیر صنعت معدن و تجارت و مجید هدایت، رئیس هیئت عامل ایدرو در شهرک صنعتی عباس آباد انجام شد.

فرآیند جی تی ال یا تبدیل گاز به مایع، یک دانش فنی پیچیده و دارای ارزش افزوده فوق العاده است؛ به گونه ای که با دارا بودن این دانش فنی می توان انواع محصولات ال پی جی، بنزین، گازوییل، نفت سفید و باکس را از گاز طبیعی تهیه کرد.

سوخت حاصل از این فرآیند به دلیل نداشتن گوگرد در گاز طبیعی، کمترین آلایندگی را دارد و استاندارد زیست محیطی یورو ۵ و بالاتر را تامین می کند، همچنین از هر پنج بشکه جی تی ال یک بشکه آب به دست می آید.

توسعه دانش فنی جی تی ال با حمایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در مجموعه شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو در قالب تحقیقات آزمایشگاهی آغاز شده و در چهار مرحله به اجرا درآمده است.

در چهارمین مرحله طرح که امروز رونمایی شد، در سال های ۸۹ و ۹۰ با تولید گاز سنتز به روش پی او ایکس، ظرفیت اسمی یک بشکه در روز به دست آمد، این دانش فنی کاملا بومی و با تلاش محققان داخلی ایجاد شده است.

مطالعات امکان سنجی نشان می دهد در صورت تامین منابع مالی و سرمایه گذاری لازم می توان یکصد پالایشگاه با ظرفیت روزانه یک میلیون بشکه جی تی ال احداث کرد که سالانه ۲۴ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور خواهد داشت.

نخستین واحد پایلوت جی تی ال کشور در حالی امروز به بهره برداری رسید که چندی پیش یک واحد ۷۰ هزار بشکه ای جی تی ال از سوی امیر قطر در این کشور آغاز به کار کرده است.

پیش بینی می شود به زودی واحدهای جی تی ال در کشور راه اندازی شود و این صنعت در کشور توسعه یابد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۰۸۴۳۲ بازدید