سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

نخستین واحد پایلوت جی تی ال کشور رونمایی شد

دقایقی پیش با حضور مهندس قاسمی وزیر نفت و مهندس غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت از نخستین واحد پایلوت جی تی ال کشور رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار شانا، نخستین واحد پایلوت جی تی ال کشور با حضور مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت و مهندس غضنفری، وزیر صنعت معدن و تجارت و مهندس هدایت، رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در شهرک صنعتی عباس آباد رونمایی شد.

فرایند جی تی ال یا تبدیل گاز به مایع، یک دانش فنی پیچیده و دارای ارزش افزوده فوق العاده ای است؛ به نحوی که با دارا بودن این دانش فنی می توان از گاز طبیعی انواع محصولات ال پی جی، بنزین، گازوییل، نفت سفید و باکس را تهیه کرد.

سوخت حاصل از این فرایند به دلیل نداشتن گوگرد در گاز طبیعی دارای کمترین آلایندگی است و استاندارد زیست محیطی یورو ۵ و بالاتر را تامین می کند.

توسعه دانش فنی جی تی ال با حمایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در مجموعه شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو در قالب تحقیقات آزمایشگاهی آغاز شده و با طی ۴ مرحله به اجرا درآمده است.

در چهارمین مرحله طرح که امروز رونمایی شد، طی سال های ۸۹ و ۹۰ با تولید گاز سنتز به روش پی او ایکس، ظرفیت اسمی یک بشکه در روز به دست آمد. این دانش فنی کاملا بومی و با تلاش محققان داخلی ایجاد شده است.

مطالعات امکان سنجی نشان می دهد در صورت تامین منابع مالی و سرمایه گذاری لازم می توان یکصد پالایشگاه با ظرفیت روزانه یک میلیون بشکه جی تی ال احداث کرد که سالانه ۲۴ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور خواهد داشت.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۸۳۲۵ بازدید