سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزارت نفت از توسعه صنعت جی تی ال حمایت می کند

مهندس رستم قاسمی با اعلام حمایت وزارت نفت از توسعه صنعت جی تی ال گفت: به زودی واحد ده هزار بشکه ای جی تی ال در یکی از جزایر کشور راه اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نفت امروز (یکشنبه ۶ آذر) در مراسم رونمایی از اولین واحد نیمه صنعتی جی تی ال در ایران در جمع خبرنگاران گفت: امروز صنعتی سازی و گسترش جی تی ال از نیازهای کشور است و باید برای گسترش واحدهای جی تی ال در آینده برنامه ریزی کنیم.

وزیر نفت افزود: توسعه جی تی ال یکی از نیازهای جدی کشور است و امروز این طرح به عنوان پایلوت مورد بهره برداری قرار گرفت و امید است که در آینده نیز شاهد گسترش توسعه صنعت جی تی ال باشیم.

مهندس قاسمی ادامه داد: ایران به عنوان دومین دارنده منابع گازی جهان می تواند گاز را به محصولات با ارزشی تبدیل کند و جی تی ال می تواند محصولات با ارزش تری مانند نفتا، بنزین و گازوییل را تولید کند.

این مراسم با حضور لطف الله فروزنده، معاون رئیس جمهور و رستم قاسمی، وزیر نفت و مهدی غضنفری وزیر صنعت معدن و تجارت در شهرک صنعتی عباس آباد انجام شد.

فرایند جی تی ال یا تبدیل گاز به مایع یک دانش فنی پیچیده و دارای ارزش افزوده فوق العاده است؛ به گونه ای که با دارا بودن این دانش فنی می توان از گاز طبیعی انواع محصولات ال پی جی، بنزین، گازوییل، نفت سفید و باکس را تهیه کرد.

سوخت حاصل از این فرایند به دلیل نداشتن گوگرد در گاز طبیعی دارای کمترین آلایندگی بوده و استاندارد زیست محیطی یورو ۵ و بالاتر را تامین می کند. همچنین از هر پنج بشکه جی تی ال یک بشکه آب به دست می آید.

توسعه دانش فنی جی تی ال با حمایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در مجموعه شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو در قالب تحقیقات آزمایشگاهی آغاز شده و در چهار مرحله به اجرا درآمده است.

در چهارمین مرحله طرح که امروز رونمایی شد، در سال های ۸۹ و ۹۰ با تولید گاز سنتز به روش پی او ایکس ظرفیت اسمی یک بشکه در روز به دست آمد، این دانش فنی کاملا بومی و با تلاش محققان داخلی ایجاد شده است.

مطالعات امکان سنجی نشان می دهد در صورت تامین منابع مالی و سرمایه گذاری لازم می توان یکصد پالایشگاه با ظرفیت روزانه یک میلیون بشکه جی تی ال احداث کرد که سالانه ۲۴ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور خواهد داشت.

نخستین واحد پایلوت جی تی ال کشور در حالی امروز به بهره برداری رسید که چندی پیش یک واحد ۷۰ هزار بشکه ای جی تی ال از سوی امیر قطر در این کشور آغاز به کار کرده است.

پیش بینی می شود، به زودی واحدهای جی تی ال در کشور راه اندازی شود و این صنعت در کشور توسعه یابد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۸۳۶۹ بازدید