سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

آغاز تولید نفت از میدان های سروستان، سعادت‌آباد و خشت از اواخر امسال

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از برنامه تولید زودهنگام در میدان های نفتی سروستان، سعادت آباد و خشت خبر داد و گفت: از اواخر امسال تولید نفت خام از این سه میدان آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: این شرکت به عنوان بزرگ ترین و اصلی ترین تولیدکننده گاز ایران، تولید از سه میدان نفتی خشت، سروستان و سعادت آباد را نیز در برنامه دارد و با به تولید رسیدن این سه میدان، ۴۵ هزار بشکه به تولید روزانه نفت کشور افزوده می شود.

فکور گفت: در حال رایزنی با برخی سازمان ها برای رفع مشکل انتقال نفت تولیدی این میدان ها هستیم که در صورت حل این مشکلات برنامه زود هنگام برای بهره برداری از سه میدان نفتی خشت، سروستان و سعادت آباد در اسفند امسال محقق می شود.

وی اجرای پروژه نمک زدایی و گازهای همراه را از مراحل اصلی بهره برداری از میدان های نفتی در این شرکت اعلام و تصریح کرد: با توجه به برنامه شرکت برای تولید زودهنگام از میدان های نفتی خشت، سروستان و سعادت آباد قرارشد در مرحله نخست این سه میدان به بهره برداری برسد و نمک زدایی و تقویت فشار گاز آنها در مراحل دوم وسوم انجام شود.

به گفته فکور، عملیات حفر ۱۰ حلقه چاه میدان های خشت، سروستان و سعادت آباد به پایان رسیده است و کالاهای این پروژه ها در حال نصب یا ساخت است، همچنین با وجود تحریم ها ۱۷ دستگاه کمپرسور موردنیاز برای تقویت گازهای همراه و تزریق به این سه میدان وارد کشور شد.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ظرفیت تولید نفت در این شرکت را روزانه ۱۶۵ هزار بشکه اعلام و تصریح کرد: میدان های سعادت آباد، سروستان و خشت از میدان های نفتی این شرکت هستند که روزانه حدود ۶۰ هزار بشکه تولید خواهند داشت.

این مقام مسئول گفت: نفت تولیدی این شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برای صادرات به مناطق نفت خیز جنوب منتقل می شود و با توجه به محدویتی که در مناطق نفت خیز جنوب وجود دارد، نمی توانیم بیشتر از میزان کنونی نفت به این منطقه ارسال کنیم ولی در صورتی که محدودیتی برای انتقال نباشد، به طور متوسط ظرفیت انتقال روزانه ۱۷۶ هزار بشکه نفت از این شرکت وجود دارد.

افزایش تولید گاز مناطق مرکزی به بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب در روز

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تصریح کرد: همزمان با کاهش دمای و افزایش سرمای هوای کشور این شرکت در روزهای پیک مصرف ۳۰۴ میلیون متر مکعب گاز وارد مدار کرد.

مهدی فکور تصریح کرد: با فرارسیدن هوای سرد و زمستان زودهنگام آبان امسال ۳۰ میلیون متر مکعب گاز و اواخر آبان ماه نیز ۳۶ میلیون متر مکعب علاوه بر تولید تکلیفی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به پالایشگاه‌های گاز کشور ارسال شد.

وی تولید کنونی گاز در شرکت نفت مناطق مرکزی را ۳۰۰ میلیون متر مکعب اعلام و تصریح کرد: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی سرمای هوا ۱۰ استان شمالی کشور را پوشش می دهد و بیش از دو سوم کشور در منطقه سرد قرار ندارند و این شرکت برای تولید گاز مورد نیاز کشور هیچ مشکلی ندارد.

برنامه ریزی برای توسعه ۴ میدان گازی

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در باره روند توسعه میدان های گازی دی، سفیدزاخور گفت: توسعه این میدان ها آغاز و برای شتاب بخشیدن به اجرای این دو پرژوه در بخش های بالادست و پایین دست کار تقسیم بندی شده است.

فکور گفت: تلاش می کنیم گاز شیرین میدان گازی دی هر چه زودتر وارد مدار و جایگزین گاز ترش آغار برای نم زدایی شود و بر اساس برنامه گاز میدان دی و دالان در زمستان به خط ۳۰ اینچ برای مصرف تزریق خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران سرمایه مورد نیاز برای توسعه میدان های گازی دی و سفید زاخور را ۳۷۰ میلیون دلار اعلام و تصریح کرد: عملیات توسعه این دو میدان که در مدت دوسال برنامه ریزی شده، بدون هیچ مشکلی در دست انجام و مشکلات آنها حل شده است.

وی با بیان این که مطالعه پایه برای اجرای طرح توسعه میدان های هالگان و سفیدباغون در حال انجام است، افزود: منابع تامین مالی این طرح از خارج از صنعت نفت تامین خواهد شد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

به گفته این مقام مسئول، بر اساس مطالعات واحد اکتشاف روزانه ۱۹ میلیون مترمکعب گاز در فاز اول و در فاز دوم روزانه ۳۵ میلیون مترمکعب و در فاز نهایی، تولید گاز از این دو میدان به روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

فکور یادآور شد: با این که گاز استحصالی از میدان هالگان و سفیدباغون ترش است، هیچ مشکلی در تامین کالای مورد نیاز این دو طرح نداریم.

فکور درباره برنامه های این شرکت در قسمت غرب کشور گفت: یکی از مشکلات ما در این بخش، مخازن و روند انتقال است که برای برون رفت از این مشکلات چند راهکار ازجمله احداث خط لوله انتقال در منطقه گوره، احداث خط ۲۴ اینچ سبزآب به طول ۵۵ کیلومتر برای تغذیه خوراک پالایشگاه شمال کشور همچنین انتقال نفت میدان آذر از نزدیکی تاسیسات دهلران تعریف شده است و تا کنون لوله گذاری چند کیلومتر از این خط انجام شده است که با انجام این اقدام ها، نفت مرکزی در ناحیه غرب کشور از بن بست خارج می شود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۷۵۷۰ بازدید