سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

صادرات شش میلیارد دلار میعانات گازی از منطقه ویژه پارس

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از صدور بیش از هشت میلیون تن میعانات گازی پارس جنوبی به خارج از کشور از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه امسال خبر داد و افزود: با صادرات این میزان میعانات گازی حدود شش میلیارد دلار درآمد به اقتصاد کشور تزریق شد.

سید پیروز موسوی در ششمین نشست هماهنگی مدیران عامل شرکت های مستقر در منطقه ویژه پارس یادآور شد: این میزان صادرات میعانات گازی، در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، از نظر وزن ۲۱ درصد و از نظر ارزش ۴۵ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: همچنین در مدت یاد شده، حدود ۱۶ میلیون تن کالا شامل پلی اتیلن سبک و سنگین، میعانات گازی، گازهای پروپان، بوتان، بنزن و پارازایلین به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد دلار از منطقه ویژه پارس به خارج از کشور صادر شده است.

موسوی با بیان اینکه این میزان کالا به کشورهای چین، ژاپن، امارات متحده عربی، هند، اندونزی، هلند، ‌بلژیک، ‌اسپانیا، ترکیه، رومانی، ‌تایوان، ‌تایلند، ‌مالزی، ‌ویتنام و افغانستان صادر شده است، تصریح کرد: صادارات این میزان کالا در قیاس با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۳۳ درصد و از نظر ارزش ۷۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل منطقه ویژه پارس یادآور شد: همچنین بیش از هفت میلیون تن کالای غیر نفتی شامل محصولات تولیدی منطقه به ارزش بیش از شش میلیارد دلار به خارج از کشور صادر شده است که در قیاس با مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزن ۵۰ درصد و از نظر ارزش ۱۰۴ درصد رشد نشان می دهد.

واردات بیش از چهار هزار تن کالا و تجهیزات مورد نیاز فازهای پارس جنوبی

موسوی گفت: از ابتدای سال جاری تا آبان ماه امسال، بیش از چهار هزار تن کالا به ارزش بیش از ۱۱ میلیون دلار کالا و تجهیزات مورد نیاز فازهای پارس جنوبی وارد منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس شده است.

وی در باره واردات موقت کالا نیز افزود: در مدت یاد شده همچنین حدود ۳۲ هزار تن کالا به ارزش حدود ۶۰ میلیون دلار به صورت «ورود موقت» وارد منطقه ویژه پارس شده است که این میزان در قیاس با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۱۹۳ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل منطقه ویژه پارس تصریح کرد: روند صادرات میعانات گازی و واردات کالا و تجهیزات مورد نیاز فازهای پارس جنوبی نشان می دهد، جبهه های مختلف کاری در سطح حوزه عملیاتی پارس جنوبی شتاب چشمگیری داشته است.

موسوی ادامه داد: موفقیت های چشمگیری که به تازگی در حوزه های بالادستی و پایین دستی منطقه ویژه پارس حاصل شده است نشان از عزم راسخ صنعت نفت و به ویژه وزیر نفت جمهوری اسلامی برای توسعه و پیشرفت پایتخت انرژی کشور است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۳۱۳۱۷ بازدید