سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

کنفرانس راهکارهای تحول نظام توسعه و بهره برداری در بخش بالادستی نفت و گاز ایران

مدیر عامل شرکت نفت ایران از برگزاری کنفرانس راهکارهای تحول نظام توسعه وبهره‌برداری در بخش بالادستی، در نیمه دوم سال جاری و با حضور وزیر نفت به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت (MOP)، مهندس احمد قلعه بانی در نشست خبری که روز چهارشنبه (۲ آذر) برگزارشد، با اشاره به برخی از اهداف برگزاری این کنفرانس یک‌روزه گفت: کمک به ایجاد فضای تغییر و تحول در بخش بالادستی نفت و گاز ایران، پیاده‌سازی اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی، خصوصی سازی بهره برداری و ایجاد فضای رقابتی، جذب و به‌کارگیری موثر کارشناسان ایرانی از جمله ماموریت‌های اصلی این کنفرانس هستند.

وی همچنین در زمینه اهداف برگزاری این کنفرانس افزود: تلاش در راستای توسعه تعاملات و ارتباطات به‌منظور استفاده از حداکثر توان علمی، پژوهشی و اجرایی، فرهنگ‌سازی و فراهم آوردن فضای تغییر و تحول در بخش بالادستی نفت و گاز و کمک به شناسایی و تبیین علمی و کارشناسانه الزامات، ضرورت‌ها، نیازها و اصول ناظر بر توسعه بخش بالادستی در چارچوب مدل‌های بومی از دیگر اهداف اصلی این کنفرانس خواهد بود.

مهندس قلعه بانی با بیان این که منابع هیدروکربوری کشور در همه ابعاد به ویژه اقتصاد، تجارت و سیاست داخلی و خارجی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، خاطر نشان کرد: بخش بالادستی نفت، وزن اصلی را درمجموعه فعالیت‌های وزارت نفت داراست و به اقتضای زمان، تحولات جاری کشور و همین طور تحولات بین المللی نیاز به تغییر و تحول دارد.

وی همچنین تاکید کرد: در این راستا توسعه و بازنگری نحوه مدیریت، بازنگری ساز و کارهای قانونی و قراردادی، توسعه نیروی انسانی متخصص ازجمله مواردی است که در درجه اول اهمیت قراردارد.

وی افزود: وزیر نفت به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری، مدیر عامل شرکت ملی نفت به عنوان رئیس کنفراس، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت به عنوان رئیس کمیته ملی، مدیر عامل شرکت رانا انرژی به عنوان مدیر اجرایی در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

برنامه ۱۵۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش بالادستی

مدیرعامل عامل شرکت ملی نفت با بیان این که طبق برنامه پنجم توسعه سرمایه گذاری ۱۵۶ میلیارد دلاری در بخش بالادستی ضروری است، اظهار داشت: میزان جذب سرمایه در ۷ ماه نخست سال جاری بیش از ۱۲ میلیارد دلار بود که پیش‌بینی شده است این رقم تا پایان سال به حداقل ۲۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

وی تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران سال آینده توانایی جذب بیش از ۳۵ میلیارد دلار بودجه را دارد، اما با توجه به محدودیت‌های موجود در بودجه کشور، امیدواریم حداقل یک سوم این میزان (معادل ۱۲ میلیارد دلار) افزون‌بر هزینه نگهداشت و تولید برای سرمایه گذاری به این شرکت اختصاص یابد.

معاون وزیر نفت همچنین در خصوص آغاز فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی از شنبه هفته آینده ( ۵ آذر) گفت: اوراق مشارکت ارزی و ریالی نفت و گاز پارس به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان  از طریق شعب منتخب بانک تجارت انجام خواهد شد که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم بیش از حدود ۴ هزار میلیارد تومان از این اوراق را عرضه کنیم. بنابراین تا پایان سال جاری با توجه به نیاز، چند مرحله دیگر اوراق مشارکت پارس جنوبی با همکاری بانک‌های داخلی انتشار خواهد یافت .

وی ادامه داد: برنامه اصلی وزارت نفت توجه به میادین مشترک گازی و نفتی است و برنامه توسعه این میادین نیز تهیه و تدوین شده و برای پشتیبانی لازم در اختیار مجلس و دولت نیز قرار داده شده است تا بتوانیم با واگذاری مواردی چون حفاری و تولید به بخش خصوصی و پشتیبانی دولت و مجلس در طول برنامه پنجم به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۵۰۳۹۷ بازدید