سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت پارس‌جنوبی از روز شنبه عرضه می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: عرضه نخستین مرحله از اوراق مشارکت ریالی میدان گازی پارس جنوبی در سال ۹۰ با حجم ۵۰۰ میلیارد تومان از روز شنبه از طریق شعب منتخب بانک تجارت آغاز می‌شود.

مهندس احمد قلعه بانی با اعلام این خبر در باره جزئیات انتشار اوراق مشارکت پارس جنوبی به خبرنگار شانا،‌ گفت:  عرضه اولین  بخش از اوراق مشارکت پیش بینی شده  برای سال جاری به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی از شنبه هفته آینده آغاز خواهد شد.

احمد قلعه بانی افزود: فروش  این اوراق  توسط شعب منتخب بانک تجارت در سراسر کشور انجام می شود و هموطنان می توانند با خرید این اوراق در توسعه میدان گازی پارس جنوبی مشارکت کنند.

وی تصریح کرد: اوراق مشارکت عرضه شده با نرخ سود ۱۷ درصد و ۴ ساله است و پرداخت سود آن از سوی شرکت ملی نفت ایران تضمین شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: تاپایان سال جاری و بنا به اعلام نیاز چند مرحله دیگر اوراق مشارکت پارس جنوبی با همکاری بانک های داخلی منتشر خواهد شد.

پیش از این مهندس احمد قلعه بانی اظهار کرده بود که با کسب مجوزهای لازم، به زودی پنج هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ریالی برای تامین مالی میدان های مشترک از جمله پارس جنوبی منتشر خواهد شد.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین از جذب ۲٫۷ میلیارد یورو معادل ۴ میلیارد دلار در قالب انتشار اوراق مشارکت ارزی در پارس جنوبی در چهار ماه نخست امسال خبر داده بود.

وی تصریح کرده بود: کل منابع مالی جذب شده از طریق اوراق مشارکت ارزی در سال جاری (۴ میلیارد دلار) به همراه بیش از یک میلیارد دلار دیگر از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران در پروژه های پارس جنوبی سرمایه گذاری شده است.

سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین گفته بود: تا پایان سال جاری بیش از ۱۵ میلیارد دلار در پروژه های پارس جنوبی سرمایه گذاری خواهیم کرد.

وی با بیان این که بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار پروژه در صنعت نفت در حال اجراست، تصریح کرده بود: سال گذشته بیش از ۱۸ میلیارد دلار در این پروژه ها منابع مالی جذب شد، در حالی که سال های ۸۶ تا ۸۸ به طور متوسط سالانه ۹٫۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده؛ از این رو سال گذشته روند سرمایه گذاری در صنعت نفت، روبه رشد بوده است.

مهندس قلعه بانی با اعلام این که امسال و سال آینده بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پروژه در صنعت نفت از سوی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران تصویب و برای اجرا به شرکت های زیرمجموعه ابلاغ خواهد شد، گفته بود: به دلیل محدودیت منابع مالی، سرمایه مورد نیاز برای این پروژه ها را به صورت فاینانس، بیع متقابل و از طریق منابع داخلی تامین می کنیم.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۳۹۳۵۹ بازدید