سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

انتشار اوراق صکوک نفتی، گامی در مسیر متنوع سازی روش های تامین مالی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول در روش های تامین مالی کشور گفت: انتشار اوراق صکوک صنعت نفت، گامی موثر در مسیر تحقق این هدف به حساب می آید.

سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: امیدوارم انتشار اوراق صکوک نفتی در راستای متنوع سازی روش های تامین مالی، نتیجه بخش باشد.

وی اتکای کشور به درآمدهای نفتی را طی سالیان دراز، عامل اصلی تاخیر در پروژه های عمرانی عنوان کرد و توضیح داد: بهره مندی از بودجه عمومی و استقراض، همواره رایج ترین روش های تامین مالی در کشور بوده اند و دستگاه های دولتی برای تامین بودجه های خود همواره به منابع عمومی چشم داشته اند و اتکای بودجه عمومی به درآمدهای نفتی نیز، اقتصاد کشور را آسیب پذیر ساخته است.

به گفته وی، نوسان قیمت نفت، تغییر در درآمدهای نفتی را به دنبال دارد و از آنجا که نمی توان این نوسان را در بودجه های جاری لحاظ کرد، تاثیر آن در بودجه های عمرانی نمایان می شود.

حسینی خاطرنشان کرد: بنابراین نبود شیوه تامین مالی مناسب و اتکا به بودجه عمومی که بر درآمدهای نفتی استوار است، همواره پروژه های عمرانی کشور را با تاخیرهای دراز مدت مواجه کرده و از این رو بهره مندی از روش های نوین تامین مالی نظیر مشارکت بخش عمومی و خصوصی، ضروری است همانطور که هم اکنون وزارت نفت، پروژه نیروگاه پارس جنوبی را با تکیه بر این روش تامین مالی دنبال می کند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۷۳۴۸ بازدید