سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

انتشار اوراق سلف نفتی از نظر فقهی بلامانع است

کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: انتشار اوراق سلف نفتی از نظر فقهی بلامانع است.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی بازار سرمایه (سنا)، کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در پنجاه و سومین نشست خود، موضوع انتشار اوراق سلف نفتی را در دستور کار قرار داد.

در این نشست که با حضور اعضای کمیته تخصصی فقهی و اعضای هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران وزارت نفت برگزار شد، پس از تبیین مسئله از سوی کارشناسان، اعضای کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس به بحث و بررسی آن پرداختند.

در این نشست فقهای عضو کمیته تخصصی فقهی، ابعاد مختلف این اوراق را بررسی کردند و سرانجام ساختار آن را از نظر فقهی بلامانع تشخیص دادند.

همچنین در این نشست مقرر شد پس از مصوبه کمیته تخصصی فقهی، دستورعمل های معاملات نهایی و دوباره در این کمیته مطرح و تایید شود.

سلف موازی، قرارداد استانداردی است که به صورت بلندمدت و بر اساس دستورعمل اجرایی معاملات قرارداد سلف موازی استاندارد نفت و فرآورده ­های نفتی در بورس کالای ایران (مصوب ۱۴ اسفند ۱۳۸۹) منتشر و دارای شرایط زیر خواهد بود:

– عرضه اوراق سلف نفتی به صورت گسترده از طریق شبکه بانکی و شبکه کارگزاری در بازار سرمایه انجام می شود.

-با توجه به اختیار ضمنی ارائه شده از سوی خریدار و فروشنده برای تسویه نهایی این اوراق در سررسید، اوراق دارای بازه قیمتی حداقل و حداکثر است.

– امکان عرضه و معامله اوراق سلف نفتی با ارزهای دلار، یورو و ریال وجود دارد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۰۹۴۳۳ بازدید