سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

احمدی نژاد: باید در ساخت تجهیزات صنعت نفت خودکفا شویم

رئیس جمهوری کشورمان با بیان این که هم اکنون در طراحی و مهندسی طرح ها تقریبا به خودکفایی رسیده ایم، گفت: خودکفایی در ساخت قطعات و تجهیزات موردنیاز صنعت نفت باید به عنوان هدف نهایی در صنعت نفت مدنظر قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به اراک، دکتر محمود احمدی نژاد در مراسم افتتاح واحد ۱۲ و ۳۳ طرح توسعه پالایشگاه شازند که ظهر امروز (۲۵ آبان) در محل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک برگزار شد، گفت: از همه متخصصانی که در طرح های توسعه ای پالایشگاه های کشور مشارکت و تلاش داشته اند، کمال تشکر را دارم و همانطور که تجربه طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند نشان داد امیدوارم اجرای بقیه پروژه ها نیز سرعت بیشتری یابد.

رئیس جمهور با تبریک خودباوری عظیم در مجموعه متخصصان و فناوران صنعت نفت گفت: یکی از سرمایه های عظیم کشور نفت است که امیدوارم این ثروت مهم ملی به ارزش افزوده بیشتری برسد.

دکتر احمدی نژاد افزود: خوشبختانه با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و با تلاش کارکنان صنعت نفت توانستیم مصرف بنزین را در کشور که در سال ۷۵، ۸۵ میلیون لیتر بود به کمتر از ۶۰ میلیون لیتر در حال حاضر برسانیم؛ در حالی که اگر این طرح اجرا نمی شد میزان مصرف بنزین کشور هم اکنون به روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر رسیده بود.

وی تاکید کرد: این کاهش در مصرف فرآورده نفت گاز نیز کاملا مشهود است و این در شرایطی است که ناوگان حمل و نقل کشور بیش از دو برابر افزایش یافته و هم اکنون نزدیک به ۱۴ میلیون خودرو در کشور وجود دارد.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه گام بعدی ما باید جلوگیری از خام فروشی نفت باشد، تاکید کرد: اجرای طرح های توسعه ای نظیر طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند نشان داد که اجرای طرح ها با اتکا به توان داخلی امری امکان پذیر است و گام بعدی کشور باید جلوگیری از خام فروشی نفت و تولید و صادرات فرآورده های نفتی به جای خام فروشی باشد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه هم اکنون در طراحی و مهندسی طرح ها تقریبا به خودکفایی رسیده ایم که امیدواریم در آینده نزدیک در ساخت قطعات و تجهیزات موردنیاز صنعت نفت به خودکفایی کامل دست یابیم و این امر باید به عنوان هدف نهایی در صنعت نفت مدنظر قرار گیرد.

احمدی نژاد گفت: امروز فرصت و ظرفیت عظیمی برای متخصصان ایرانی صنعت نفت در دنیا به وجود آمده است که باید مهندسان و پیمانکاران این صنعت افق کاری آینده خود را بر مبنای حضور قدرتمند در بازارهای جهانی قرار دهند و در آینده طراح و سازنده پالایشگاه های نفتی باشیم و با همکاری وزارتخانه های نفت و امور خارجه بتوانیم در صنعت نفت دنیا حضوری پررنگ داشته باشیم.

احمدی نژاد ضمن تاکید بر لزوم حمایت از توان پیمانکاری صنعت نفت در داخل کشور گفت: کشورمان باید به زودی صادرکننده خدمات فنی و مهندسی نفت از ایران به دنیا باشد.

وی افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که نفت به عنوان یک سرمایه ملی به معنای واقعی کلمه ملی شده و تمام منافع آن با در نظر گرفتن ارزش افزوده به مردم تعلق بگیرد.

دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اینکه با توان صنعتگران داخلی این باور در کشور ایجاد شده است که می توانیم به سرعت به قدرت اول دنیا تبدیل شویم، گفت: باید به سمتی برویم که همه ظرفیت های کشور فعال شود.

وی تاکید کرد: باید موانع داخلی و خارجی را برطرف کرده و ظرفیت و اراده موجود در کشور را در مسیر درست به حرکت درآورد.

�طلاع رسانی خبری در فضای رسانه ای کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۵۷۴۳۸ بازدید