سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

پنجمین دستگاه حفاری سنگین خشکی ساخت داخل رونمایی می شود

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران از رونمایی پنجمین دستگاه حفاری ساخت داخل در سال جهاد اقتصادی و در آستانه سی و دومین سالگرد تاسیس این شرکت خبر داد.

مهندس حیدر بهمنی در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به برپایی آیین های ویژه به مناسبت اول دی ماه سالروز تاسیس شرکت ملی حفاری ایران به فرمان امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۸ افزود: این شرکت در بیش از سه دهه عمر خود در نتیجه تلاش مجموعه کارکنان، هرسال شاهد رشد، شکوفایی و بالندگی بوده است.

وی اظهار کرد: موفقیت های شرکت ملی حفاری ایران در عرصه های عملیات حفاری، خدمات فنی و مهندسی و تکیه بر توانمندی های متخصصان داخلی فرصتی فراهم آورده است تا صنعت حفاری کشور که تا پیش از انقلاب در انحصار شرکت های خارجی بود و از سوی ۴۶ شرکت اروپایی و آمریکایی انجام می شد، از نظر تخصصی به طور ۱۰۰ درصد بومی و به دست توانای فرزندان ایران اسلامی اداره شود.

بهمنی به توانمندی های کشور در زمینه ساخت بخش عمده ای از قطعات و تجهیزات راهبردی در صنعت نفت اشاره و اظهار کرد: برای مثال در صنعت حفاری بیش از ۲۵ هزار قطعه مهم و پر مصرف کاربرد دارد که هم اکنون افزون بر ۱۷ هزار قلم آن در داخل تولید انبوه می شود.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران ساخت دستگاه های حفاری خشکی را از موفقیت های بزرگ در صنعت کشور خواند و گفت: همکاری و همیاری نزدیک این شرکت با مراکز علمی و پژوهشی و شرکت ها و مجتمع های عظیم صنعتی این اقبال را فراهم آورده است تا کشور در زمینه ساخت دکل حفاری در منطقه پیشتاز و پیشگام باشد.

وی ساخت دستگاه های حفاری سنگین خشکی را دارای فناوری های پیشرفته خواند و گفت: پنجمین دستگاه حفاری ایرانی که هم اکنون مراحل آزمایش نهایی و بازرسی را پشت سر می گذارد، با ۱۵۲ فوت ارتفاع ۲ هزار اسب بخار توان، مجهز به ۵ موتور (ژنراتور)، ۳ دستگاه پمپ سیال حفاری، گرداننده فوقانی (تاپ درایو) و دیگر تجهیزات جانبی است و با تغییراتی امکان تبدیل به دستگاه فوق سنگین (سوپر ریگ) را دارد.

بهمنی افزود: این شرکت هم اکنون ساخت دستگاه های حفاری دریایی را در جدول کاری دارد و با کمک مجموعه های تخصصی دانشگاهی و شرکت های صنعتی در زمینه سازه های دریایی مراحل طراحی و ساخت این دستگاه ها در دست اجراست.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با تاکید بر حمایت از سازندگان و تولیدکنندگان داخلی گفت: هم افزایی و ارتباط نزدیک با سازندگان داخلی در زمینه دستاوردهای حاصله و بومی سازی این صنعت راهبردی و پیچیده، بسیار اثرگذار بوده است و انتظار می رود با وجود این تعامل در آینده نزدیک شاهد صدور قطعات و تجهیزات صنعت حفاری به خارج از کشور باشیم.

شرکت ملی حفاری ایران یکی از شرکت های بالادستی تابع شرکت ملی نفت ایران است که حوزه ستادی آن در اهواز تمرکز دارد و هم اکنون با به کارگیری ۷۲ دستگاه حفاری، بیش از ۹۰ درصد عملیات حفاری و خدمات تخصصی این صنعت را در مناطق خشکی و دریایی ۱۰ استان نفت خیز کشور به عهده دارد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۱۸۳۷۷ بازدید