سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

ساخت دستگاه استراتژیک سیمان زنی حفاری در کشور

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در امور فنی و مهندسی از ساخت ۹ دستگاه سیمان زنی با همکاری مشترک متخصصان شرکت ملی حفاری ایران و بخش خصوصی خبر داد.

حمیدرضا گلپایگانی؛ معاون مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران در امور فنی و مهندسی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر افزود: در حال حاضر ساخت ۳ دستگاه سیمان زنی به پایان رسیده و این دستگاه ها در عملیات حفاری دریایی در حال خدمت هستند و کار ساخت ۶ دستگاه باقیمانده نیز با سرعت در حال انجام است.

وی همچنین به ساخت ۲ دستگاه “بچ میکسر “با ظرفیت ۱۰۰ بشکه و توان اختلاط سیمان تا ۱۵۰ پوند اشاره کرد و گفت: ساخت دستگاه تفکیک گر برای اجرای بهینه ی عملیات UBD (تکنولوژی حفاری با فشار کمتر)نیز توسط شرکت ملی حفاری ایران در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: عملیات مربوط به آزمایش اولیه این تجهیزات انجام شده  و نتایج حاصله  موفقیت آمیز بوده است.

بر اساس این گزارش، در روش های قدیمی، حفاری با هدف مهار کردن نفت و گاز درون مخزن از طریق پر کردن چاه با مایعی سنگین که گل نامیده می شود، انجام می گرفت. این مایع سنگین ( گل) از فشاری بیش از فشار مخزن در ته چاه استفاده می کند. از آنجایی که فشار چاه بیش از فشار مخزن است، گل حفاری با فشار به سنگ های مخزن خورده و روزنه های سازند را می بندد یا از بین می برد. بسته شدن روزنه ها معمولاَ دائمی است و به کاهش تولید می انجامد. در حفاری با فشار کمتر معمولاَ از مایع حفاری سبک تر استفاده می شود. در این روش تولید از مخزن حین حفاری صورت می گیرد که از بسته شدن روزنه های سازند جلوگیری می شود.

تیم پاس همدان است .

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۱۱۴۳۳ بازدید