سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

درخواست ایران برای ایجاد مدیریت جامع بازار جهانی گاز

وزیر نفت که روز گذشته (۲۴آبان) به نیابت از رئیس جمهوری در نخستین اجلاس سران صادرکنندگان گاز در دوحه شرکت کرده بود، پنج پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران را به این اجلاس ارائه کرد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رستم قاسمی در باره در اجلاس روز گذشته (۲۴ آبان) مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) تصریح کرد: مدیریت جامع بازار، صیانت از انرژی های فسیلی، ثبات بازار، برگزاری نشست منظم سران برای حفظ منافع مشترک و رسیدن به برنامه مشترک و همکاری کشورها در زمینه فناوری و استفاده از تجربه های یکدیگر برای تولید بهینه انرژی از جمله پیشنهادهای ایران در این اجلاس بود.

وزیر نفت در مورد دیگر محورهای مورد تاکید در این اجلاس گفت: کشورهای عمده مصرف کننده گاز به بازار فشار می آورند و قیمت های نازل را خواستارند، از سوی دیگر این کشورها مالیات های بسیار سنگینی بر گاز اعمال می کنند، در نتیجه این فرآورده بسیار گران بدست مصرف کنندگان می رسد که این موضوع به پیشنهاد ایران در نشست اخیر بررسی شد.

وی افزود: دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به دلیل مشغله کاری نتوانست در این اجلاس شرکت کند.

نخستین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز روز گذشته (سه شنبه ۲۴ آبان) با حضور دوازده کشور به عنوان عضو دائم و سه کشور عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در دوحه برگزار شد. کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۳۰۲۹۲ بازدید