سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

تولید روزانه بیش از ۸ میلیون لیتر بنزین در قطب پالایشگاهی کشور

واحد ۱۲ و واحد ۳۳ طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه امام‌خمینی (ره) شازند، با هدف افزایش روزانه ۴٫۳ میلیون لیتری ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه امروز (۲۵ آبان) به صورت رسمی افتتاح می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت ملی پالایش پخش امروز (۲۵ آبان) واحدهای ۱۲ و ۳۳ طرح توسعه پالایشگاه شازند با حضور دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کشورمان و جمعی از مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش به بهره برداری می رسد و ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه از روزانه ۴ میلیون لیتر کنونی به روزانه ۸٫۳ میلیون لیتر افزایش می یابد.

با اجرای کامل این طرح، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تا پایان امسال می تواند ظرفیت تولید بنزین خود را به ۳٫۴ برابر کل ظرفیت موجود افزایش دهد و روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین با عدد اکتان ۹۰ و ۹۵ تولید کند.

با راه اندازی واحد ۱۲ که شامل دو قسمت تصفیه هیدروژنی نفتا و اکتانایزر است، روزانه تا سقف ۳ میلیون لیتر بنزین با عدد اکتان ۱۰۰ تولید خواهد شد؛ خوراک این واحد سی هزار بشکه در روز است که ۶۷ درصد آن از واحد تقطیر پالایشگاه موجود (واحد ۰۱) و ۳۳ درصد مابقی از واحد تقطیر جدیدالاحداث (واحد ۳۱) تامین می شود.

دانش فنی این واحد از شرکت AXENS فرانسه خریداری و از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ در بخش اول خوراک مخلوط نفتا از سوی یک فرآیند کاتالیستی در حضور هیدروژن تصفیه شده و در نهایت ۲۰ هزار و ۴۳۰ بشکه در روز خوراک تصفیه شده نفتای سنگین برای واحد بالابرنده عدد اکتان بنزین تولید می شود و ۸ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز نفتای سبک تصفیه شده برای واحد ایزومریزاسیون (واحد ۳۳) ارسال خواهد شد.

بخش دوم واحد ۱۲ رفورمینگ کاتالیستی نفتا با احیای مداوم کاتالیستی است که در آن نفتای سنگین دریافتی، از واحد تصفیه نفتا به بنزین فوق سوپر (با عدد اکتان بالای ۱۰۰) تبدیل می شود؛ این بنزین با بنزین تولیدی پالایشگاه مخلوط شده و بنزین با عدد اکتان موردنظر تحویل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی خواهد شد.

 

به گزارش شانا، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد؛ این پالایشگاه با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۷۲ به بهره برداری رسید.

خوراک نفت خام پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند که ظرفیت عملیاتی آن با اجرای واحدهای فاز ۲، تا ۸۰ هزار بشکه افزایش می یابد و درمجموع افزون بر ۲۵۰ هزار بشکه خواهد شد، از میدان های نفتی اهواز – آسماری تامین می شود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۳۱۴۵۱ بازدید