سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

تاکید مهندس قاسمی بر همکاری بیشتر اعضا و ضرورت مدیریت بازار جهانی گاز

مهندس رستم قاسمی در نشست وزرای کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز بر همکاری بیشتر اعضا و ضرورت مدیریت بازار جهانی گاز تاکید کرد.

محمدعلی خطیبی، نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در گفت و گو با خبرنگار شانا، در باره نشست روز گذشته (یکشنبه ۲۲ آبان) وزرای کشورهای عضو مجمع صادر کننده گاز، گفت: در این نشست وزیر نفت کشورمان ضمن خوش‌آمد به وزیر نفت پادشاهی عمان به عنوان عضو جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز و قدردانی از وزیر نفت قطر به عنوان میزبان اجلاس سران این مجمع،‌ بر همکاری بیشتر کشورهای عضو مجمع تاکید و این همکاری را موجب کسب منافع برای اعضا دانست.

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز افزود: در این نشست مهندس رستم قاسمی بر ضرورت مدیریت بازارهای جهانی گاز  تاکید و اظهار امیدواری کرد در آینده این بازار شاهد نظم و همگرایی بیشتری باشد.

وی افزود: وزیر نفت کشورمان همچنین آمادگی ایران را در زمینه انتقال تجربیات و کمک به سایر اعضا در  زمینه آموزش اعلام کرد.

خطیبی یادآور شد: مهندس قاسمی در این نشست با اشاره به سرعت تحولات و رشد و توسعه سریع  فناوری در جهان تصریح کرد که در این زمینه باید با برنامه ریزی امکان برخورداری از فناوری نوین برای همه کشورها فراهم شود.

اجلاس وزیران مجمع کشورهای صادر کننده گاز که از روز گذشته آغاز شده، فردا با شرکت سران این کشورها و انتشار بیانیه به پایان خواهد رسید.

به گزارش شانا، یازده کشور به عنوان عضو دائم و سه کشور عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در اجلاس دوحه حضور دارند. کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.

الجزایر، بولیوی، ایران، قطر، گینه استوایی، لیبی، مصر، نیجریه، روسیه، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا ۱۱ عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند که با پیوستن عمان، اعضای این مجمع به ۱۲عضو افزایش یافت.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۹۳۲۲ بازدید