سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

همکاری اعضای مجمع صادرکننده گاز بیشتر می‌شود

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز با تشریح کلیات مذاکرات نشست وزارتی این مجمع از انتخاب گینه به عنوان رئیس جدید مجمع و عمان به عنوان عضو جدید آن خبر داد و گفت: همکاری اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز با مذاکرات و توافق های انجام شده در آینده بیشتر خواهد شد.

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: در این اجلاس که با سخنان وزیر انرژی مصر به عنوان رئیس جلسه آغاز و در ادامه با سخنرانی وزیر نفت قطر به عنوان میزبان ادامه یافت، دبیرکل و نیز رئیس کمیته اجرایی مجمع به ارائه گزارش عملکرد یک سال گذشته و نیز برنامه سال آینده مجمع پرداختند.

محمدعلی خطیبی ادامه داد: وزیران کشورهای عضو و هیئت های بلندپایه سه کشور ناظر در این جلسه وزارتی شرکت داشتند و در جلسه روز گذشته (یکشنبه ۲۲ آبان)، بودجه سال آینده مجمع بدون تغییر نسبت به بودجه سال ۲۰۱۱ تصویب شد و حق عضویت اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز تغییر نیافت.

وی تصریح کرد: تقاضای عمان نیز برای عضویت در جلسه وزیران برررسی شد و با توجه به این که این تقاضا پیش از این بررسی شده بود، این کشور به طور رسمی به عنوان دوازدهمین کشور با اجماع کامل به مجمع کشورهای صادر کننده گاز پیوست

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادر کننده گاز افزود: بر اساس مذاکره های انجام شده، تقاضای عضویت چند کشور دیگر هم در دست برررسی است و امکان افزایش اعضای این مجمع در آینده وجود دارد.

خطیبی ادامه داد: در مورد بیانیه پایانی نیز کشورهای عضو به رایزنی و تبادل نظر پرداختند و متن نهایی آن پس از تصویب در اجلاس سران در روز سه شنبه (۲۴ آبان) اعلام خواهد شد.

ی تصریح کرد: در جلسه وزارتی، آخرین وضعیت بازار گاز و قیمت های جهانی، همچنین وضعیت عرضه و تقاضا مورد مذاکره وزیران شرکت کننده قرار گرفت.

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادر کننده گاز گفت: تشکیل موسسه گازی در یکی از کشورهای عضو برای ارائه کمک های تکنیکی و فنی، یکی دیگر از موارد مورد توافق وزیران در جلسه روز گذشته بود و اعضا بر توجه به ال ان جی در آینده و افزایش تقاضا برای آن تاکید کردند.

خطیبی ادامه داد: گینه برای سال آینده رئیس اجلاس وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز خواهد بود و کشور های عضو تصویب کردند که اجلاس سال آینده در این کشور برگزار شود.

به گزارش شانا،‌ اجلاس سران مجمع صادرکنندگان گاز فردا (سه شنبه ۲۴ آبان) با سخنرانی امیر قطر آغاز خواهد شد. بر اساس برنامه دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کشورمان نیز فردا در این اجلاس حضور خواهد یافت و سخنرانی خواهد کرد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۷۳۳۲ بازدید