سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

بهای گاز و توسعه همکاری‌ها محور مذاکرات سران جی یی سی اف

بنابر اعلام لئونید بوخانوفسکی، بهای گاز و توسعه همکاری‌ها، محور گفت‌وگوهای سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز خواهد بود.

به گزارش پایگاه اینترنتی نشریه پلاتس از مسکو، سران کشورهای بزرگ صادرکننده گاز قرار است سه شنبه آینده (۲۴ آبان) به منظور گفت‌وگو درباره آینده بازار گاز که بنا بر اعلام آژانس بین المللی انرژی احتمال دارد آغاز عصر طلایی گاز باشد، در نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی.یی.سی.اف) در دوحه قطر گردهم آیند.

لئونید بوخانوفسکی، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی.یی.سی.اف) به نشریه پلاتس گفت: این نشست خط مشی را برای گفت‌وگو درباره موضوع‌هایی مانند قیمت عادلانه گاز و همکاری بیشتر ۱۱ عضو این مجمع فراهم می‌کند.

به گفته وی،‌ موضوع های اصلی این نشست، قیمت‌های عادلانه و همکاری‌های بیشتر در بازار جهانی گاز به منظور تضمین ایجاد یک بازار باثبات گاز خواهد بود.

بوخانوفسکی از گفتن نام سران کشورهایی که در نشست جی.یی.سی.اف شرکت می کنند، خودداری کرد و گفت: نام آنها به زودی اعلام خواهد شد.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز که حدود دو سوم ذخایر گاز جهان را در اختیار دارند، از ۱۰ سال پیش آغاز به کار کرده و ۱۲ نشست داشته، ‌اما این نشست‌ها هرگز در سطح سران کشورهای عضو نبوده است.

بنا بر این گزارش، دو روز پیش از نشست ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) سران جی.یی.سی.اف، وزیران انرژی کشورهای عضو این مجمع نیز در دوحه قطر گردهم می‌آیند.

سمت دو ساله بوخانوفسکی به عنوان دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز دسامبر آینده منقضی خواهد شد و انتظار می رود انتخاب یک نامزد به جای وی از دیگر موضوع هایی باشد که در نشست وزارتی مورد بحث قرار بگیرد.

این مقام روس یادآور شد: سران جی.یی.سی.اف همچنین احتمال دارد درباره یک مدل بازار گاز که در حال توسعه است و برای کمک به اعضای این مجمع برای برقرای ارتباط با مصرف کنندگان ‌طراحی شده است، ‌گفت‌وگو کنند.

وی همچنین اعلام کرد: مجمع کشورهای صادرکننده گاز برنامه استراتژیک خود تا سال ۲۰۱۵ را تکمیل کرده‌اند که اسناد آن ژوئن گذشته از سوی کشورهای عضو این مجمع تصویب شد.

محمدعلی خطیبی، نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز، نیز پیش تر با اشاره به سخنرانی رئیس جمهوری کشورمان در اجلاس سه شنبه آینده سران کشورهای صادرکننده گاز در دوحه قطر‌ گفته بود: در این اجلاس راهکارهای همکاری بیشتر اعضا در بازارهای جهانی گاز بررسی خواهد شد.

یازده کشور به عنوان عضو دائم و سه کشور عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در اجلاس دوحه حضور دارند. کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.

الجزایر، بولیوی، ایران، قطر، گینه استوایی، لیبی، مصر، نیجریه، روسیه، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا ۱۱ عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۲۳۱۷ بازدید