سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

شیوه جدیدی برای تامین مالی پروژه‌های نفتی به مجلس پیشنهاد می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بودجه مورد نیاز این شرکت در سال آینده را بیش از ۳۵ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: شیوه جدیدی در شرکت ملی نفت ایران برای تامین منابع مالی بخش بالادستی طراحی شده است که به مجلس پیشنهاد می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا، تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران سال آینده توانایی جذب بیش از ۳۵ میلیارد دلار بودجه را دارد، ولی با توجه به محدودیت های موجود در بودجه کشور، امیدواریم حداقل یک سوم این میزان (معادل ۱۲ میلیارد دلار) افزون بر هزینه نگهداشت و تولید برای سرمایه گذاری به این شرکت اختصاص یابد.

قلعه بانی ادامه داد: بقیه بودجه مورد نیاز شرکت ملی نفت ایران، از دیگر شیوه های تامین منابع مالی تهیه می شود.

انتشار اوراق مشارکت در انتظار اعلام بانک مرکزی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: با وجود برنامه ریزی انجام شده برای انتشار اوراق مشارکت صنعت نفت در مهر امسال، متاسفانه انتشار این اوراق به دلیل برخی بوروکراسی بانک ها با تاخیر انجام می شود.

احمد قلعه بانی تصریح کرد: در اولین فرصت که بانک مرکزی اعلام کند، این اوراق منتشر خواهد شد.

معاون وزیر نفت از صدور مجوز انتشار ۹ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در صنعت نفت خبر داد و افزود: بر اساس برنامه در فاز نخست، سه هزار میلیارد تومان از این اوراق و بقیه نیز بر اساس برنامه زمان بندی منتشر می شود.

پیشنهاد شیوه جدید تامین منابع مالی پروژه های بالادستی نفت به مجلس

معاون وزیر نفت از پیشنهاد طرحی جدید به مجلس شورای اسلامی برای آسان سازی سرمایه گذاری در صنعت نفت خبر داد و افزود: شیوه جدیدی در شرکت ملی نفت ایران برای تامین منابع مالی طراحی شده است که با تصویب آن منابع مالی بخش بالادستی صنعت نفت بدون استفاده از انتشار اوراق مشارکت و شیوه های رایج سرمایه گذاری تامین خواهد شد.

به گفته قلعه بانی، بخشی از مجوزها از سوی دولت برای اجرای این شیوه جدید سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت دریافت شده است و این شیوه به زودی به مجلس پیشنهاد داده می شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با اجرای شیوه جدید تامین منابع مالی، سالیانه حدود ۱۵ میلیارد دلار تا ۲۰ میلیارد دلار از محل منابع مردمی سرمایه جذب و سود آن از محل میدان های هیدروکربوری که سرمایه گذاری روی آنها انجام شده است، تامین خواهد شد.

وی تصریح کرد: با تصویب شیوه جدید پیشنهادی تامین منابع مالی وزارت نفت در مجلس شورای اسلامی، این شیوه معرفی و جزئیات آن تشریح خواهد شد.

به گزارش شانا، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، پیش تر درباره نحوه تامین منابع مالی پروژه های صنعت نفت گفته بود: امسال و سال آینده بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پروژه در صنعت نفت از سوی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران تصویب و برای اجرا به شرکت های زیرمجموعه ابلاغ شد.

 

وی گفته بود به دلیل محدودیت منابع مالی، سرمایه مورد نیاز برای این پروژه ها در قالب فاینانس، بیع متقابل و از طریق منابع داخلی تامین خواهد شد.

به گفته احمد قلعه بانی، با کسب مجوزهای لازم، پنج هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ریالی برای تامین مالی میدان های مشترک از جمله پارس جنوبی منتشر خواهد شد.

وزیر نفت نیز درباره راهکارهای تامین منابع مالی صنعت نفت گفته بود: برای تامین منابع مالی، بخشی از ۴٫۵ درصد سهم شرکت ملی نفت ایران در بودجه سال ۹۰ تامین خواهد شد، همچنین فروش اوراق مشارکت و صکوک نیز از دیگر راهکارهای تامین منابع مالی است.

رستم قاسمی با بیان این که در حال مذاکره با سازمان بورس هستیم تا فروش ۱۵ میلیارد دلار اوراق صکوک که مجوز آن صادر شده است، به زودی آغاز شود، افزود: امیدواریم با فروش این اوراق، شاهد مشارکت مردم و سرمایه گذاری به ویژه در میدان های مشترک باشیم.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۰۳۳۸۹ بازدید