سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

ظرفیت تولید بنزین کشور تا پایان سال ۱۶ میلیون لیتر افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از افزایش ۱۶ میلیون لیتری تولید بنزین کشور تا پایان سال ۹۰ با تکمیل سه طرح مهم توسعه ای در پالایشگاه ها خبر داد.

علیرضا ضیغمی در گفت و گو با خبرنگار شانا در این باره گفت: با به بهره برداری رسیدن فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره)، با تولید روزانه ۷٫۵ میلیون لیتر بنزین و طرح بنزین سازی پالایشگاه شهید تندگویان با روزانه ۱٫۸ میلیون لیتر، درمجموع ۹٫۳ میلیون لیتر در روز به تولید بنزین کشور افزوده می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به طرح های قدیمی توسعه ای گفت: با اجرای طرح بنزین سازی و احداث مجتمع کت کراکر پالایشگاه آبادان که نیمه نخست امسال به بهره برداری رسید، روزانه ۳٫۹ میلیون لیتر به تولید بنزین کشور افزوده شد و با اجرای فاز دوم طرح توسعه در این پالایشگاه تا پایان امسال روزانه ۲٫۳ میلیون لیتر بنزین دیگر به ظرفیت تولیدی کشور افزوده خواهد شد.

ضیغمی تصریح کرد: با اجرای دو طرح در پالایشگاه شهید تندگویان تهران، علاوه بر افزایش کیفیت محصولات تولیدی، این واحد پالایشگاهی تا پایان سال روزانه ۱٫۸ میلیون لیتر بنزین تولید خواهد کرد.

معاون وزیر نفت افزود: طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه لاوان نیز در دست اجراست که اوایل سال آینده به بهره برداری می رسد و روزانه ۱٫۹ میلیون لیتر بنزین به ظرفیت تولیدی کشور افزوده می شود.

وی تاکید کرد: در پالایشگاه تبریز نیز با افتتاح طرح بنزین سازی، روزانه یک میلیون لیتر بنزین تولید خواهد شد که این طرح نیز اوایل سال آینده وارد مدار می شود.

معاون وزیر نفت درباره طرح توسعه پالایشگاه اصفهان نیز گفت: در این پالایشگاه دو طرح بزرگ در حال اجراست که طرح بنزین سازی آن با تولید روزانه ۱٫۸ میلیون لیتر در اوایل سال آینده و طرح بهینه سازی با تولید روزانه ۷٫۴ میلیون لیتر در افق چشم انداز تکمیل خواهد شد.

وی بیان کرد: طرح توسعه پالایشگاه بندرعباس نیز، با تولید روزانه ۲٫۵ میلیون لیتر بنزین در سال آینده وارد مدار تولید خواهد شد.

معاون وزیر نفت با بیان این که اجرا و بهره برداری طرح های پالایشگاهی سبب کاهش فاصله میان میزان مصرف و تولید بنزین کشور شده است، گفت: با تحقق تکمیل همه طرح های پالایشگاهی در کنار صادرات بنزین، این فرآورده راهبردی با کیفیت بالا به سبد سوخت کشور افزوده می شود.

به گزارش شانا، با به بهره برداری رسیدن طرح های توسعه، بهینه سازی و بنزین سازی که هم اکنون در پالایشگاه های کشور در حال اجراست؛ درمجموع حدود ۲۳ میلیون لیتر به ظرفیت بنزین تولیدی کشور افزوده می شود؛ به این ترتیب تولید بنزین کشور به بیش از ۷۰ میلیون لیتر در روز می رسد.

با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از آذر ماه سال گذشته میانگین مصرف بنزین در کشور کاهشی چشمگیر یافته است که با بهره برداری از طرح های توسعه ای و بهینه سازی پالایشگاهی یکی پس از دیگری، تراز تولید و مصرف بنزین کشور به یکدیگر نزدیک تر می شود و مقدار تولید از مصرف بنزین پیشی خواهد گرفت.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۰۸۲۷۹ بازدید