سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

رایزنی برای همگرایی اعضای اوپک پیش از اجلاس آینده در حال انجام است

مهندس رستم قاسمی با تاکید بر اینکه همسویی و همگرایی خوبی میان اعضای اوپک وجود دارد، گفت: رایزنی های لازم برای ایجاد همگرایی میان وزرای نفت اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیش از برگزاری نشست آتی این سازمان در حال انجام است.

وزیر نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: در زمینه سیاسی و انرژی روابط خوبی میان کشورهای عضو سازمان اوپک برقرار است.

رستم قاسمی با بیان این که عرضه و تقاضا نقش مهمی در تعیین قیمت نفت دارد، افزود: قیمت کنونی نفت نسبتا عادلانه است؛ هر چند ما به عنوان تولید کننده ترجیح می دهیم قیمت بهتر از وضع کنونی باشد.

وی بیان داشت: قیمت نفت باید به گونه ای تعیین شود که منافع کشورهای تولید کننده و صادرکننده را تامین کند.

قاسمی قیمت واقعی هر بشکه نفت خام را حدود ۱۰۰ دلار اعلام و تصریح کرد: همین قیمت برای ما مناسب است.

رئیس سازمان اوپک با بیان این که لیبی تا سال آینده به ظرفیت قبلی خود در زمینه تولید نفت بازخواهد گشت، افزود: کشور لیبی هم اکنون به ظرفیت تولید روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام رسیده است و پیش بینی می شود تا سال آینده به ظرفیت کامل تولید خود بازگردد.

این عضو کابینه دولت دهم تصریح کرد: در مدت باقی مانده تا اجلاس بعدی اوپک، با اعضای این سازمان گفت‌وگوهایی خواهیم داشت، زیرا با توجه به اینکه تولید لیبی به وضعیت قبلی برگشته است از کشورهایی که با قطع تولید این کشور تولید خود را افزایش داده اند می خواهیم میزان تولید خود را به وضعیت سابق برگردانند.

بر پایه این گزارش، وزیر نفت در آخرین دیدار خود با عبدالله سالم البدری، دبیرکل اوپک بر ضرورت هماهنگی و تفاهم اعضای اوپک در نشست آتی این سازمان تاکید و در مورد کلیات سهمیه بندی اوپک گفت و گو کرد و قرار شد با توجه به وضعیت لیبی در کنفرانس آینده مذاکراتی انجام شود.

در نتیجه این دیدار قرار شد البدری به پیشنهاد ایران مذاکراتی را با دیگر اعضای اوپک داشته باشد تا کشورهای عضو در کنفرانس آینده به تفاهم همه جانبه ای دست یابند.

این گزارش می افزاید، وزیر نفت پیش از این با اشاره به اهمیت ثبات در بازار نفت و در باره محورها و برنامه های ایران در یکصد و شصتمین اجلاس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که ۲۳ آذر ماه ( ۱۴ دسامبر) در وین برگزار می شود، گفته بود: ایران به عنوان رئیس اوپک، از حفظ سقف تولید در اجلاس آینده حمایت خواهد کرد و اگر سقف کنونی تولید نفت حفظ شود، قیمت نفت که قیمتی عادلانه است، تغییر نخواهد کرد.

رئیس اوپک با تاکید بر این که قیمت نفت خام در سراسر دنیا باید به صورت عادلانه حفظ شود، تاکید کرده بود: درخواست ایران در نشست آینده اوپک، حفظ سقف تولید و رعایت آن از سوی کشورهای عضو است، زیرا این موضوع هم به نفع مصرف کنندگان و هم تولیدکنندگان است.

۱۲ عضو اوپک که بیش از یک سوم نفت خام جهان را تولید می کنند، ۱۸ خرداد در یکصد و پنجاه و نهمین نشست عادی خود در وین اتریش برای هشتمین بار پیاپی تصمیم گرفتند سهمیه های تولید را در همان سطح ۲۴ میلیون و ۸۴۵ هزار بشکه در روز تثبیت کنند.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۳۴۳۶۳ بازدید