سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

رعایت استانداردهای انرژی سالانه ۴۰ میلیارد دلار ارزش اقتصادی برای کشور دارند

عباس کاظمی می گوید:در صورت رعایت استانداردهای مصوب انرژی در کشور سالانه ۳۶۶ میلیون بشکه نفت صرفه جویی می شود که این حجم نفت حدود ۴۰ میلیارد دلار ارزش دارد.
عباس کاظمی؛ مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این‌ مطلب گفت: در بخش‌های حمل و نقل، صنعت و ساختمان ظرفیت‌های ارزشمندی برای صرفه‌جویی وجود دارد.
وی اظهار کرد: مدیریت تقاضا یا مدیریت مصرف در بخش انرژی تاکنون در کشور چندان مورد توجه نبوده، بر این اساس از اوایل امسال، با اصلاح قانون الگوی مصرف از سوی مجلس ، وزارت نفت علاوه بر عرضه  به مدیریت تقاضا نیز مکلف شده است .
کاظمی افزود: براساس ماده ۹ این قانون، وزارت نفت مکلف است به منظور مدیریت تقاضا و اجرای سیاست‌های مرتبط با بهینه‌سازی مصرف سوخت در بخش‌های مختلف مصرف از جمله کاهش هزینه‌های درازمدت ناشی از تقاضای انرژی، کمک به توسعه کاربرد انواع فناوری‌های نوین تبدیل انرژی، تدوین معیارها، ضوابط و دستورعمل‌های مرتبط با بهینه‌سازی مصرف انرژی، جایگزینی اقتصادی حامل‌های انرژی همراه با توسعه به‌کارگیری ظرفیت‌های محلی انرژی‌های فسیلی و انرژی‌های تجدیدپذیر، پیشنهاد اصلاح اساسنامه و وظایف شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت را تهیه و برای تصویب به هیات وزیران ارائه دهد.
وی کاهش مصرف سوخت خودروها را یکی از اقدامات شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در بخش حمل و نقل عنوان کرد و افزود: تا قبل از تاسیس این شرکت، متوسط مصرف ماشین‌های بنزینی تولید داخل، ۵/۱۰ لیتر درهر ۱۰۰ کیلومترمسافت بود، ولی این میزان اکنون به ۶/۸ لیتر رسیده و تا پایان برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور پیش بینی می شود این میزان به ۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر برسد.
کاظمی همچنین از صدور مجوز سوخت استاندارد یورو۴ برای واردات ماشین‌های سبک و سنگین و موتورسیکلت خبر داد و اضافه کرد: در سالهای اخیر ،تقاضاهایی برای ورود ۳ هزار مدل خودروی سبک و سنگین به کشور وجود داشت که از این میزان تنها هزار و ۲۰۰ ماشین مورد با تایید شرکت بهینه‌سازی همراه شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۵۳۰۴ بازدید