سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

آمادگی کامل صنعت نفت برای تامین سوخت مورد نیاز کشور

موج جدید بارش های پاییزی و افت دمای هوا در بیشتر نقاط کشور از روز دوشنبه هفته آینده (۱۶آبان) در حالی آغاز خواهد شد که صنعت نفت در آمادگی کامل برای تامین سوخت کشور است.

به گزارش خبرنگار شانا، صنعت نفت همه ساله از ۱۵ آبان به عنوان آغاز دوره سرما تمهیدات ویژه ای را برای تامین سوخت مورد نیاز کشور اجرا می کند و امسال نیز با هماهنگی ستاد وزارت نفت و شرکت‌های تابعه مشکلی در تامین سوخت کشور وجود نخواهد داشت در عین حال مسئولان همواره مردم را به رعایت نکات ایمنی و همچنین مدیریت سوخت و مصرف بهینه توصیه می کنند.

بر اساس این گزارش، جلسات هماهنگی تامین سوخت زمستان ۹۰ از اواخر سال گذشته آغاز شده و تاکنون چندین جلسه با حضور مهندس رستم قاسمی و مدیران ارشد صنعت نفت نیز برای تامین سوخت زمستانی برگزار شده و اقدام‌های لازم در این زمینه انجام شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس پیش از این در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با تاکید بر این که هیچ مشکلی در تامین گاز زمستانی کشور وجود ندارد، گفته بود: هم اکنون روزانه ۲۵۰ تا ۲۶۰ میلیون متر مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی برداشت می شود و تا اسفند ماه این میزان به ۲۸۰ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

مهندس احمد سراجی، مدیرعامل شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی نیز از تولید ۲۵۵ میلیون مترمکعب گاز در چهار ماه پایانی امسال در این شرکت خبر داده است که نسبت به تولید سال گذشته افزایش خواهد داشت.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران نیز با تاکید بر آمادگی همه واحدهای عملیاتی صنعت گاز کشور در دوره سرما به خبرنگار شانا، گفت: پیش بینی می شود مصرف گاز بخش خانگی در روزهای سرد زمستان به ۴۷۰ میلیون متر مکعب برسد.

حسن منتظر تربتی با بیان این که با پایان مهرماه و تمام شدن تعمیرات اساسی در بخش های تولید، انتقال و توزیع، زنگ زمستانی در شرکت ملی گاز ایران به صدا در آمده است، افزود: مطابق سال های قبل، واحدهای عملیاتی، اعم از پالایشگاه ها و سامانه انتقال گاز (تاسیسات تقویت فشار و خطوط انتقال گاز) از آبان امسال با ظرفیت کامل در سرویس قرار گرفته اند.

پرویز رضا زاده، ‌کارشناس سازمان هواشناسی نیز در باره شروع دوره سرما در کشور در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که در روزهای پایانی هفته جاری افزایش نسبی دما را پیش رو خواهیم داشت، افزود: از فردا (پنجشنبه) تا عصر روز شنبه (۱۴ آبان) جو نسبتا پایدار با افزایش دمای نسبی سه تا چهار درجه سانتیگراد بالای صفر در کشور حاکم خواهد بود.

وی اظهار کرد: با ورود سامانه بارش زا به کشور، از عصر نخستین روز هفته آینده(شنبه ۱۴ آبان) موج جدیدی بارش، آسمان کشور فرا خواهد گرفت و این وضعیت سه تا چهار روز در بیشتر استان های واقع در حاشیه رشته کوه‌ های زاگرس پدیده ای قالب خواهد بود.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفت: با توجه به بارش های پیش بینی شده برای هفته آینده، انتظار می ورد در استان های شمالی(گیلان، مازندران) غرب و شمال غرب  ( کردستان، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی،اردبیل و زنجان، همچنین نواحی مرکزی کشور (تهران ، سمنان) و استان های شمال شرق (خراسان شمالی، رضوی و جنوبی) دمای هوا در مقایسه با هفته جاری، چهار تا شش درجه کاهش یابد.

رضا زاده تصریح کرد: به طور طبیعی با کاهش نسبی دما به ویژه در استان های سردسیر کشور، مصرف وسایل گرمایشی انرژی بر که گاز یا برق تامین کننده انرژی آنهاست، افزایش خواهد یافت.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۴۴۳۷۲ بازدید