سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

فاصله میان بنگاه های اقتصادی و دانشگاه ها باید با تکنولوژی پر شود

فن آوری؛ شرط لازم برای ایجاد پرتفوی علمی در صنعت نفت /فاصله میان بنگاه های اقتصادی و دانشگاه ها باید با تکنولوژی پر شود

معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت، از تعیین ساختار برای جایگزینی فناوری به عنوان شرط لازم برای ایجاد سبد فناوری نام برد و گفت: از طریق آینده پژوهی می توان فناوری های مطرح در دنیا را ارزیابی کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد رضا مقدم؛ معاون پژوهش و فناوری  وزارت نفت، در دومین روز از برگزاری همایش فناوری و نوآوری در صنعت نفت و گاز که صبح امروز (چهارشنبه ۱۱ آبان ماه) در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، گفت: با رصد فناوری های کاربردی روزآمد و تجمیع آن ها در یک سبد (پرتفوی علمی) می توان خط مشی اصلی فناوری را ایجاد کرد.

وی از این امر به عنوان رویکرد اصلی نقشه پژوهش و فناوری در کشور اشاره کرد و افزود: در همین راستا باید ساختاری برای تعیین جایگاه پژوهش در صنایع نفت و گاز تدوین کنیم.

مقدم با اشاره به اینکه فناوری های روز در قالب دسته بندی های مشخصی در اتحادیه اروپا جمع آوری شده است، گفت: این پژوهش ها در قالب دوره های ۱۰ ساله تدوین شده است و هم اکنون وارد فصل ششم خود شده است.

معاون پژوهش و فناوری  وزارت نفت خاطرنشان کرد: در بحث فناوری، تنها بهبود مستمر مورد توجه نیست؛ بلکه توجه به این نکته که ارتقای فناوری بدون ایجاد بستر مناسب غیرممکن است اهمیت دارد؛ در همین راستا باید نقشه راهی با موضوع ارتقای فناوری در چارچوب ساختارهای مشخص تدوین شود.

فناوری، رمز رقابت بنگاه ها است

مقدم در ادامه به لزوم رقابتی بودن فناوری در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: تنها در صورت رقابتی بودن محصول، امکان افزایش توانایی های مرتبط با تکنولوژی در صنعت نفت وجود دارد.

وی تاکید کرد: برای پیشرفت فناوری در صنعت نفت، باید زنجیره صحیحی میان فعالیت های بنگاه داری و  نهادهای تولید کننده دانش و دانشگاه ها ایجاد شود.

مقدم با اشاره به اینکه بنگاه های ما هنوز فناوری را آنطور که باید در دستور کار خود قرار نداده اند، گفت: باید تلاش شود که این شکاف بزرگ در صنعت نفت ترمیم شود؛ چراکه این امر از فعال شدن زنجیره تولید فناوری میان دانشگاه ها و بنگاه های تجاری جلوگیری می کند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۵۶۴۰۱ بازدید