سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت‌‌‌های دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از تصویب قانون تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف حمایت از نوآوری‌ها در شرکت‌‌‌های دانش‌بنیان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، دکتر نسرین سلطانخواه در همایش بین‌المللی فناوری و نوآوری صنعت نفت و گاز با اشاره به اینکه این قانون از سه سال پیش پیگیری شده و به تصویب مجلس رسیده است، گفت: تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی با سرمایه‌گذاری اولیه سه هزار میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد که با هدف حمایت از نوآوری ها در شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی تاسیس شده است.

به گفته وی با اجرایی شدن کامل این قانون (تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی) تحول بزرگی در به کارگیری فناوری‌ها و ارتباط موثر بین دانش و نفت رخ خواهد داد.

جذب ۸۳۰ میلیارد تومان در بخش‌های پژوهشی در ۳ سال گذشته

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه وزارت نفت سقف ۳ درصد را برای هزینه در امور پژوهشی در نظر گرفته است، افزود: استفاده ازظرفیت قانون یک درصدی توسط مراکز آموزشی باعث شد تا در سه سال اخیر حدود ۸۳۰ میلیارد تومان برای این بخش هزینه شود.

وی افزود: استفاده از ظرفیت قانون یک درصدی براین اساس برنامه‌ریزی شده بود که موسسات ومراکز آموزشی در یک دوره چهار ساله، یک درصد از درآمد خود را برای امور پژوهشی هزینه کند.

اختصاص ۰٫۵ تا ۳ درصد درآمد نفت به تحقیقات و پژوهش

دکتر سلطانخواه با بیان این که ۶۰ درصد از ۸۳۰ میلیارد تومان که برای بخش آموزش توسط مراکز آموزشی هزینه شد، مربوط به شرکت‌های دولتی وابسته به وزارت نفت بوده‌اند، تصریح کرد: درسال‌جاری این قانون با ظرفیت بیشتری از بودجه کشور پیش‌بینی شده است که بر این اساس همه شرکت‌ها موظفند نیم تا ۳ درصد درآمدها و اعتبارات خود را برای امور تحقیقاتی و پژوهشی هزینه کنند.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات مالی خارج از بروکراسی بانک‌ها از طریق صندوق یادشده می تواند برای کاربرد فناوری مورد استفاده قرار گیرد، یادآور شد: تحریم‌های اعمال شده برضد ایران برای ما جز خیر و برکت نتیجه دیگری نداشت؛ زیرا هم‌اکنون همه افرادی که در سطوح مختلف صنعت نفت فعالیت می کنند از نیروهای پیمانکاری و متخصص ایرانی هستند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۱۱۴۳۲ بازدید