سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

LNG روبه رشدترین بازار جهانی انرژی

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز از تعیین سیاست های جدید برای تعیین قیمت گاز در آینده ای نزدیک خبر داد.

لئونید بوخانوفسکی؛ دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران بر تعیین سیاست های قیمت گذاری در این مجمع تاکید کرد و گفت: ضوابط قیمت گذاری گاز در آینده ای نزدیک در دستور کار مجمع کشورهای صادرکننده گاز قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص ایجاد ائتلافی همگانی برای تعیین قیمت گاز به صورت یکپارچه نیز گفت: در حال حاضر سه بازار اصلی برای فروش گاز در جهان وجود دارد که قیمت گاز در هر یک بر اساس فرمول خاص خود محاسبه می شود.

وی ادامه داد: قیمت گاز در بازار هنری هاب آمریکا، در حدود ۴ تا ۵ دلار برای هر یک میلیون BTU گاز است؛ این در حالی است که این رقم در بازار اروپا حدود دو برابر (بین ۹ تا ۱۱ دلار) و در بازار آسیا بالغ بر ۱۸ دلار است.

بوخانوفسکی خاطرنشان کرد: برای تعیین قیمت گاز باید ائتلافی میان کشورهای عضو مجمع ایجاد شود و سیاست های مشخصی را در این خصوص تدوین کنیم؛ در همین راستا در حال رایزنی با کشورهای عضو مجمع هستیم.

وی ادامه داد: مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)، بسیار جوان است و در شرایط فعلی تاکید بیشتری بر اکتشاف، نوآوری، تولید و حمل گاز طبیعی دارد.

آسیا، بهترین گزینه ایران برای تجارت LNG

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در خصوص قابلیت های ایران برای حضور در بازارهای جهانی گاز نیز گفت: ایران علاوه بر تحویل گاز از طریق خط لوله به کشورهایی همچون ترکیه، هند و پاکستان، می تواند بخش عمده ای از گاز خود را در قالب LNG روانه بازارهای آسیا کند.

وی با بیان اینکه بازار آسیا به نحو قابل ملاحظه ای متکی به LNG است و پتانسیل خوبی در این خصوص دارد، گفت: موقعیت استراتژیک ایران، فرصت خوبی را برای تغدیه گازی بازارهای آسیا و صدور LNG فراهم کرده است.

بوخانوفسکی تاکید کرد: توسعه عرضه LNG در آسیا و ایران چشم انداز روشنی دارد؛ در این میان ایران می تواند نقش موثری را در تغذیه قاره کهن ایفا کند.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در خاتمه با اشاره به سهم ۱۰ درصدی LNG از تجارت جهانی گاز گفت: LNG روبه رشدترین بازار جهانی انرژی را در اختیار دارد و از همین رو فرصت مناسبی را برای حضور کشورهای صاحب نام در این عرصه فراهم کرده است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۴۲۳۹۶ بازدید