سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

توجه به قیمت در کوتاه‌مدت برای پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت ضروری است

دبیرکل اوپک با تاکید بر اینکه علم و فناروی کلید موفقیت در صنعت نفت و گاز است، گفت: پژوهش های فنی نقش موثر و کلیدی در دست یابی به فناوری های جدید دارد و سبب رشد صنعت نفت و کاهش هزینه ها می شود.

به گزارش خبرنگار شانا،‌ عبدالله سالم البدری صبح امروز (سه شنبه ۱۰ آبان) در همایش فناوری و نوآوری در صنعت نفت و گاز بکارگیری کارکنان با مهارت بالا را یکی از پیش نیازهای مهم در استفاده از فناوری‌های جدید در صنعت نفت برشمرد و تصریح کرد: بکارگیری این فناوری ها نیازمند کارکنان با مهارت لازم است اما متاسفانه بیشتر نیروی کار صنعت نفت دارای سن بالا هستند و این یکی از چالش های مهم و جدی است که با آن روبرو هستیم.

دبیرکل اوپک گفت: با توجه به اینکه فعالیت در حوزه صنعت نفت یک فعالیت درازمدت است باید به بحث قیمت نفت در کوتاه مدت و همچنین توسعه و تحولات سیاست گذاری و فناوری توجه جدی شود تا در این حوزه پاسخگوی نیازهای این صنعت باشیم.

وی تصریح کرد: ما نیازمند همکاری کشورهای عضو اوپک برای رفع چالش‌ها و دستیابی به مرزهای جدیدی در صنعت نفت هستیم.

عبدالله سالم البدری گفت: بکارگیری فناوری های جدید نقش موثری در کاهش هزینه ها و فعالیت های عملیاتی از جمله در زمینه جمع آوری اطلاعات زمین شناسی و کشف ذخایر جدید دارد.

البدری تصریح کرد: در برخی میادین نفت سنگین با به‌کارگیری فناوری های جدید، منابعی که زمانی به عنوان غیر متعارف معرفی شده بودند به عنوان منابع متعارف تعریف و مورد بهره برداری قرار بگیرند.

دبیرکل اوپک گفت: امروزه در مناطق روسیه، سواحل مکزیک و برخی مناطق خاورمیانه ذخایر مهم نفتی و گازی داریم که با استفاده از  فناوری جدید شکاف هیدرولیک می توانیم به آنها دست یابیم که به عنوان نمونه در آرژانتین چین و لهستان شاهد استفاده از این فناوری هستیم.

وی با تاکید بر نقش به‌کارگیری تکنولوژی های جدید در ازدیاد برداشت و بهبود استفاده از ذخایر نفتی گفت: با به‌کارگیری تکنولوژی های جدید مشخص شده است تمام میادینی که در گذشته تصور می شد فرسوده هستند احیا و از ذخایر آنها استفاده شود.

دبیرکل اوپک تصریح کرد: انتظار داریم با به‌کارگیری فناوری های جدید و کشف میادین جدید، نفت بیشتری حاصل و به مصرف کنندگان عرضه شود.

وی با بیان اینکه اعضای اوپک ۸۰ درصد منابع نفتی جهان را تامین می کنند گفت: بیش از ۳۰ درصد منابع و ذخایر اثبات شده در آینده کشف خواهد شد.

البدری  کاهش هزینه های حفاری و تولید با سرمایه کمتر را از دیگر فواید به‌کارگیری فناوری های جدید اعلام و تصریح کرد: استفاده از این فناوری ها نه تنها هزینه ها را کاهش می دهد بلکه نقش موثری در کاهش آلودگی های محیط زیستی داشته است و سبب شده با رعایت قوانین محیط زیست محصولاتی تولیدی همخوانی بیشتری با استانداردها داشته باشند.

وی گفت: سوخت های فسیلی با استفاده از فناوری های جدید می تواند تبدیل به ماده ای شود که آسیبی برای محیط زیست به همراه نداشته باشد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۳۶۳۳۹ بازدید