سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

پیمانکاران صنعت نفت ملزم به اجرای کامل اصول HSE هستند

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی نفت ایران بر ضرورت الزام پیمانکاران به رعایت اصول ایمنی، بهداشت و محیط زیست تأکید کرد و گفت: با توجه به حضور حداکثری نیروهای پیمانکاری در وزارت نفت، رعایت مقررات ایمنی، بهداشت و محیط زیست از سوی آنها الزامی به نظر می رسد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد آتیار؛ مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران، صبح امروز ( ۱۰ آبان) در چهاردهمین گردهمایی سراسری مدیران و متخصصان HSE وزارت نفت، عدم الزام پیمانکاران به رعایت اصول HSE از جمله چالش های موجود در این حوزه خواند و گفت: با توجه به حضور حداکثری نیروهای پیمانکاری در وزارت نفت، رعایت مقررات ایمنی، بهداشت و محیط زیست از سوی آنها الزامی به نظر می رسد.

وی با بیان اینکه مدیران ضامن استقرار نظام مدیریت HSE در صنعت نفت هستند گفت: مدیرانی که بستر های لازم برای مبارزه با بحران را فراهم نمی کنند در برابر تمامی حوادث جانی و مالی رخ داده در زیر مجموعه های خود مسول هستند و باید پاسخگوباشند.

آتیار استقرار نظام  HSE را وظیفه بالاترین مقام سازمانی خواند و با تأکید بر لزوم ارتقای جایگاه HSE در ساختار سازمانی شرکت ها، یادآور شد: هم اکنون وظیفه استقرار نظام HSE تنها بر عهده واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست است در حالی که این واحد با محدودیت شدید منابع و امکانات برای نیل به اهداف خود رو به رو است.

وی تصریح کرد: حضور مستمر در مجامع بین المللی و شرکت در دوره های آموزشی مرتبط برای کارکنان واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست ضروری است تا از این طریق بتوان رویکرد های نوین این حوزه را به کشور منتقل کرد.

آیتار با اشاره به وجود پتانسیل فراوان بحران در وزارت نفت به تناسب نوع فعالیت های این وزارت خانه، ادامه داد: تمرکز بیشتر در مدیریت بحران، افزایش بودجه HSE، انجام انتصابات کارشناسی شده در این بخش و در مجموع ارتقای کیفی و کمی HSE در سازمان از جمله ضرورت هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بر لزوم اجرایی شدن قطع نامه های گردهمایی های پیشین مدیران و متخصصان HSE وزارت نفت و همچنین قطع نامه های مربوط به این گردهمایی تاکید کرد و الزام پیمانکاران به رعایت اصول HSE، تعیین تکلیف وضعیت HSE در شرکت های مشمول واگذاری به اصل ۴۴، حضور مدیران HSE شرکت ها در جلسات هیأت مدیره ها و دور کردن سیاست از حوزه نفت را از مهمترین نیازهای امروز حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست وزارت نفت عنوان کرد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۰۵۲۰ بازدید