سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

البدری: قیمت های فعلی نفت خام مطلوب است

دبیرکل اوپک شرایط عرضه نفت خام در بازارهای جهانی را مطلوب و سطح کنونی قیمت ها را مناسب ارزیابی کرد.

عبدالله سالم البدری عصر امروز (دوشنبه ۹ آبان) در حاشیه دیدار با وزیر نفت کشور به خبرنگار شانا گفت: در حال حاضر میان عرضه و تقاضای نفت تعادل وجود دارد و سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) از شرایط کنونی بازارهای جهانی نفت خام راضی است.

وی با بیان این که هم اکنون نفت کافی در بازارهای جهانی موجود است، گفت: عرضه نفت در شرایط مطلوبی قراردارد و مازاد عرضه در بازار وجود ندارد.

دبیرکل اوپک در پاسخ به سوالی درباره بازه مطلوب بهای جهانی نفت گفت: اوپک هدف خاصی برای قیمت های جهانی نفت خام تعیین نکرده و بهای کنونی آن رضایت بخش است.

البدری گفت: اعضای اوپک در نشست دسامبر تمام تحولات و شرایط بازارهای جهانی نفت خام در سال جاری و سال آینده میلادی را بررسی خواهند کرد.

وی در باره شرایط تولید و عرضه نفت خام لیبی گفت: روند از سرگیری تولید و عرضه نفت لیبی به خوبی پیش می رود.

البدری تصریح کرد: در حالی که انتظار می رود دیگر اعضای اوپک با بازگشت تولید و عرضه نفت لیبی به شرایط عادی، افزایش تولید خود را تعدیل کنند، این کشور نیز باید خود را با دیگر اعضا تطبیق دهد.

وی یادآور شد: نفت خام لیبی از نوع بسیار سبک و شیرین است و مشتریان خاص خود را دارد و با از سرگیری تولید و عرضه نفت این کشور مشتریان دوباره خرید نفت از این کشور عضو اوپک را از سر می گیرند و مشکلی برای بازارهای جهانی به وجود نمی آید.

وی در پاسخ به سوالی درباره این که آیا لیبی همانند عراق از نظام سهمیه بندی اوپک معاف می شود، گفت: روند تولید و عرضه نفت لیبی به سرعت در حال پیشرفت است و بازگشت کامل تولید این کشور به سطوح پیش از بحران ۱۵ ماه به طول می انجامد و من فکر نمی کنم این کشور از نظام سهمیه بندی اوپک معاف شود.

۱۲ عضو اوپک که بیش از یک سوم نفت خام جهان را تولید می کنند، ۱۸ خرداد در یکصد و پنجاه و نهمین نشست عادی خود در وین اتریش برای هشتمین بار پیاپی تصمیم گرفتند سهمیه های تولید را در همان سطح ۲۴ میلیون و ۸۴۵ هزار بشکه در روز تثبیت کنند.

اعضای اوپک به منظور بررسی سیاست های تولید خود ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) در وین اتریش گردهم می آیند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۵۷۳۵۱ بازدید