سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

امکان بهره‌برداری از خط لوله جدید ری – کن تا پایان امسال وجود دارد

طرح احداث خط لوله جدید انتقال فرآورده‌های نفتی ری – کن با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و با هدف جمع‌آوری خط لوله خطرآفرین و فرسوده موجود این مسیر، در صورت همکاری سازمان‌های ذیربط و رفع موانع موجود، تا پایان امسال به بهره‌برداری می رسد.

مجری طرح احداث خط لوله انتقال فرآورده های نفتی ری – کن در گفت و گو با خبرنگار شانا گفت: طرح احداث این خط لوله از ۱۷ سال پیش آغاز شده است و عامل اصلی طولانی شدن آن، عدم صدور مجوزهای حفاری توسط شهرداری های مناطق تهران و سازمان های زیربط بوده است.

محمد سکاکی با تاکید بر رفع موانع موجود بر سر راه پیشرفت این پروژه افزود: ظرفیت انتقال خط موجود فعلی ۳۵ هزار بشکه در روز است و در حالی که حداقل انتقال خط لوله جدید حدود ۶۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

وی تصریح کرد: این خط لوله از مناطق مختلف شهرداری شهر تهران می گذرد که طول این خطوط در منطقه ۲۱ شهرداری، ۳ هزار و ۷۰۰ متر، در منطقه ۲۲، ۵ هزار و ۵۰۰ متر و در منطقه ۵، حدود ۵ هزار و ۲۰۰ متر است.

سکاکی با اشاره به راه اندازی دو ساله این خط لوله ۵۰ کیلومتری در صورت عدم وجود موانع موجود گفت: در صورت همکاری شهرداری های مناطق مختلف شهرداری تهران، امکان بهره برداری از این پروژه تا آذرماه امسال نیز وجود خواهد داشت.

وی با تاکید بر اهمیت اتمام این پروژه به لحاظ امنیت ملی تاکید کرد: به علت خوردگی هایی که در خط لوله موجود (قدیم) به وجود آمده است، امکان نشت بنزین از این خط وجود دارد که این امر به دلیل عبور این خط از پرترددترین نقاط پایتخت دارای خطرات جدی است.

به گفته سکاکی هم اکنون شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده نفتی ایران، استانداری تهران، شهرداری شهر تهران، شورای تامین و ستاد بحران شهرداری شهر تهران پیگیر اجرای سریعتر این پروژه و اتمام آن تا پایان سال ۹۰ هستند.

به گزارش شانا، خط لوله فعلی محدوده ری – کن ۱۲ اینچ بوده و حدود ۳۵ سال از عمر این خط می گذرد؛ این خط هم اکنون به دلیل توسعه بافت شهرنشینی در بیشتر طول مسیر از نقاط مسکونی و مکان های پرتردد عبور می کند که این امر ضمن افزایش خطرات احتمالی، امکان تعویض و بازبینی خط را برای کارشناسان وزارت نفت با محدودیت مواجه کرده است.

به دلیل فرسوده بودن این خط، در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در سال ۱۳۷۲، تصمیمات لازم درباره احداث خط لوله جدید ۱۴ اینچ با ظرفیت بیشتر و با عبور از کمربندی ها و فضای سبز اتخاذ شد؛ این خط هم اکنون با گذشت بیش از ۱۷ سال از زمان آغاز پروژه به ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است که در صورت همکاری نهادهای مرتبط تا پایان سال آماده بهره برداری خواهد شد؛ خط لوله جدید از اتوبان آزادگان وارد اتوبان تهران – کرج و از رودخانه کن وارد ضلع شرقی استادیوم آزادی شده و پس از گذر از پل همت، وارد اتوبان شهید باکری شده و از آن جا تا انبار کن ادامه می یابد.

نفb� �� � �� ه ویژه پارس جنوبی، از پیمانکارانی که در اجرای پروژه های خود تاخیر داشتند خواسته شد، برنامه جبران این عقب ماندگی را ارائه دهند تا فازهای ۳۵ ماه (۱۲،۱۳،۱۹، ۲۰ تا ۲۴) فازهای پارس جنوبی در زمان مشخص اجرا شوند.

سرمایه گذاری یک شرکت کره جنوبی در منطقه ویژه پارس

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در باره حضور شرکت کره جنوبی در این منطقه گفت: شرکت کره ای بر اساس قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی و آئین نامه اجرایی آن و با رعایت همه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در منطقه ویژه پارس، حضور دارد.

موسوی با بیان این که این شرکت با هدف ساخت سازه های فولادی مورد نیاز فازهای پالایشگاهی و طرح های پتروشیمی در پارس جنوبی و پارس کنگان، در دو فاز عملیاتی، در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس سرمایه گذاری می کند، افزود: این شرکت جذب و بکارگیری نیروهای بومی منطقه عسلویه را در دستور کار دارد.

به گفته سرپرست مدیریت توسعه اقتصادی و جذب سرمایه منطقه ویژه پارس، سرمایه گذار خارجی، با تاسیس یک شرکت مستقل ایرانی (شرکت سرمایه پذیر) به زودی خط تولید کارخانه های خود را نصب می کند و از آنجا که خط تولید کارخانه های شرکت خارجی، پیشرفته و خودکار است؛ از این رو میزان اشتغال زایی این طرح حدود ۲۵۰ نفر اعلام شده است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۵۸۴۲۷ بازدید