سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

جا به جایی تجهیزات در پارس جنوبی شتاب می گیرد

هم اکنون ۴۴ گیت های گمرک در منطقه عسلویه فعال است که با هدف شتاب بخشیدن در جابه جایی کالاهای مورد نیاز فازهای پارس جنوبی قرار است این تعداد جمع آوری و به سه دروازه اصلی تبدیل شوند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: با توجه به ضرورت شتاب بخشیدن در انتقال کالاهای مورد نیاز فازهای توسعه ای در منطقه پارس جنوبی وجود این تعداد دفتر در منطقه برای صنعت نفت و کشور زیان بار است.

سیدپیروز موسوی تصریح کرد: در منطقه کنگان نیز قرار است در فاز نخست چهار دورازه کمرگ مستقر ولی در فاز دوم این تعداد به دو دروازه تبدیل شود.

وی با بیان این که مشکلی در ترخیص کالا در دروازه های کمرگ وجود ندارد، افزود: بر اساس قوانین دولتی مناطق ویژه و آزاد کشور باید مجهز به مدیریت گمرک باشند و این مدیریت در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی به صورت کاملا هماهنگ با سازمان کمرگ کشور فعالیت می کند و ورود و خروج کالا به خوبی در حال انجام است.

موسوی گفت: پس از اجرایی شدن پروژه های منطقه پارس شمالی دروازه های کمرگ نیز در این منطقه فعال خواهد شد.

به گفته وی دروازه های کمرگ فعال در منطقه پارس جنوبی و کنگان برای ترخیص کالاهای مورد نیاز صنعت نفت استفاده می شود همچنین سازمان کمرگ در منطقه نخل تقی و عسلویه برای ترخیص کالاهای تجاری چندین دروازه فعال دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تصریح کرد: با توجه به عقب ماندگی دو تا هشت درصدی توسعه فازهای پارس جنوبی، با حضور وزیر نفت و ارائه راهبردها برای شتاب بخشیدن در اجرای این فازها، امیدواریم این عقب ماندگی جبران شود.

موسوی گفت: در سفر اخیر وزیر نفت به منطقه ویژه پارس جنوبی، از پیمانکارانی که در اجرای پروژه های خود تاخیر داشتند خواسته شد، برنامه جبران این عقب ماندگی را ارائه دهند تا فازهای ۳۵ ماه (۱۲،۱۳،۱۹، ۲۰ تا ۲۴) فازهای پارس جنوبی در زمان مشخص اجرا شوند.

سرمایه گذاری یک شرکت کره جنوبی در منطقه ویژه پارس

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در باره حضور شرکت کره جنوبی در این منطقه گفت: شرکت کره ای بر اساس قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی و آئین نامه اجرایی آن و با رعایت همه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در منطقه ویژه پارس، حضور دارد.

موسوی با بیان این که این شرکت با هدف ساخت سازه های فولادی مورد نیاز فازهای پالایشگاهی و طرح های پتروشیمی در پارس جنوبی و پارس کنگان، در دو فاز عملیاتی، در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس سرمایه گذاری می کند، افزود: این شرکت جذب و بکارگیری نیروهای بومی منطقه عسلویه را در دستور کار دارد.

به گفته سرپرست مدیریت توسعه اقتصادی و جذب سرمایه منطقه ویژه پارس، سرمایه گذار خارجی، با تاسیس یک شرکت مستقل ایرانی (شرکت سرمایه پذیر) به زودی خط تولید کارخانه های خود را نصب می کند و از آنجا که خط تولید کارخانه های شرکت خارجی، پیشرفته و خودکار است؛ از این رو میزان اشتغال زایی این طرح حدود ۲۵۰ نفر اعلام شده است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۵۷۴۸۸ بازدید