سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد یورویی بانک‌های داخلی در صنعت نفت

سید عماد حسینی استفاده از فاینانس داخلی، حساب ذخیره ارزی و انرژی فاند را از ابزارهای متنوع برای تامین سرمایه مورد نیاز اجرای پروژه های صنعت نفت اعلام و تصریح کرد: بانک های داخلی در قالب صندوق های سرمایه گذاری (انرژی فاند) ۱۰ میلیارد یورو در صنعت نفت سرمایه گذاری خواهند کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: پروژه های صنعت نفت از نظر گستردگی از پروژه های دیگر بخش های صنعتی کشور مستثنی هستند؛ از این رو برای استفاده از توانمندی بخش خصوصی در اجرای این پروژه ها باید ارزیابی دقیق تری انجام شود.

سید عماد حسینی با تاکید بر ضرورت متنوع سازی روش های سرمایه گذاری در صنعت نفت با هدف شتاب دهی به اجرای طرح ها گفت: قراردادهای صنعت نفت باید به گونه ای باشد که شرکت ها و پیمانکاران داخلی با انگیزه بیشتر در اجرای پروژه ها شرکت کنند.

حسینی گفت: پروژه های صنعت نفت در سطح بالادستی و پایین دستی در دست اجراست و پیمانکاران ایرانی باید آمادگی اجرای این پروژه ها را کسب کنند.

وی با تاکید بر این که در واگذاری پروژه ها به شرکت های خصوصی باید توجه زیادی شود، گفت: گاه با وجود توانمندی داخلی، برخی پروژه های صنعت نفت به شرکت های خارجی واگذار شده است، ولی این شرکت ها عملکرد خوبی نداشته اند.

حسینی با بیان این که شرکت های داخلی باید به فناوری و دانش روزآمد جهان برای اجرای پروژه های صنعت نفت مجهز باشند، گفت: قراردادهای صنعت نفت  نیز باید به گونه ای تغییر کند که شرکت ها و پیمانکاران داخلی با انگیزه بیشتر در اجرای پروژه ها شرکت کنند و ضروری است اصلاحات لازم در این زمینه انجام شود.

نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس ماده ۲۲۲ برنامه پنجم توسعه، ۱۰ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی باید به پارس جنوبی، همچنین جمع آوری گازهای همراه و تولید صیانتی نفت اختصاص یابد؛ در صورت اجرای دقیق این ماده، سالانه حدود ۱۵ میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور به همراه دارد، ضمن آن که سرمایه گذاری خوبی در توسعه میدان های نفتی به ویژه میدان های مشترک انجام خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت تقویت سرمایه گذاری در صنعت نفت گفت: وزارت نفت باید راهکارهای مختلف سرمایه گذاری در بخش های مختلف این صنعت را با هدف توجه به توسعه در کنار تولید صیانتی نفت ارائه دهد.

نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی درباره استفاده از فاینانس برای اجرای پروژه های صنعت نفت گفت: بر اساس روند گذشته، در قوانین بودجه سالیانه نفت تا جایی که محدودیتی وجود نداشته باشد، مجوز لازم برای استفاده از فاینانس به صنعت نفت داده شده است.

وی گفت: اقتصاد کشور بر پایه نفت تنظیم شده است و ۶۰ تا ۷۰ درصد اعتبارهای کشور از محل وزارت نفت تامین می شود؛ از این رو باید به گونه ای عمل کنیم که این بخش از اقتصاد کشور دچار آسیب نشود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۶۴۰۶ بازدید