سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

ائتلاف وزارت های نفت و صنعت در توسعه «صنایع انرژی بر» پارس جنوبی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از توسعه و گسترش «صنایع انرژی بر» در حوزه عملیاتی پارس جنوبی با همکاری مشترک وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت در نیمه دوم سال جهاد اقتصادی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سید پیروز موسوی، در نشست بررسی طرح های سرمایه ای منطقه ویژه پارس افزود: فضای مناسبی برای توسعه صنایع مختلط و صنایع نیمه سنگین در منطقه پارس یک (پارس جنوبی) فراهم شده است.

وی تصریح کرد:  ارتقاء سطح صادرات و سرویس دهی به ساخت و سازهای منطق، به همراه استقرار طیف وسیعی از صنایع مختلط و نیمه سنگین در منطقه ویژه که با هدف تامین نیاز این منطقه و کشور انجام می شود، از توجیه کافی برخوردار است.

موسوی با بیان اینکه ۵۵۰ هکتار برای ایجاد و ساخت این صنایع در نظر گرفته شده است، ادامه داد: ۲۰۰ هکتار برای صنایع مختلط و ۳۰۰ هکتار برای صنایع نیمه سنگین اختصاص یافته است؛ صنایع غذایی و دارویی، شیمیایی و سلولزی، پوشاک و نساجی، کانی های غیر فلزی، صنایع فلزی، ابزار و ماشین آلات، برق و الکترونیک و خودرو و نیروی محرکه، از جمله صنایع مختلط قابل سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارس است که می توان در این محدوده ایجاد کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه پارس با اشاره به مزیت های سرمایه گذاری در این حوزه عملیاتی، یادآور شد: وجود منابع غنی گاز، صنایع بالا دستی گاز و پتروشیمی به همراه جانمایی نزدیک به ۱۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه به منظور استقرار طرح های سرمایه گذاری از جمله این مزیت ها است.

موسوی، قابلیت استفاده از مجتمع بندری پارس به منظور صادرات و واردات با دو حوضچه خدماتی و پتروشیمی با توان پهلو دهی ۲۵ فروند کشتی به صورت همزمان (با عمق آبخور ۱۸ متر و ظرفیت ۸۰ هزار تن) را از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارس اعلام کرد و گفت: جانمایی پایانه بار و مسافر با داشتن کاربری های متنوع خدماتی مرتبط با امر حمل و نقل بار و مسافر و وجود فرودگاه بین المللی خلیج فارس با توان جابجایی بیش از ۷۵۰ هزار نفر مسافر در سال از دیگر مزیت های یاد شده است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۱۱۳۱۰ بازدید