سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

سمینار فرمولاسیون مواد تعلیق شکن و پروسس کارخانجات نمکزدائی برگزار شد

سمینار فرمولاسیون مواد تعلیق‌شکن و پروسس کارخانجات نمک زدائی از سوی پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در این نشست علمی که در محل آمفی تأتر پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، اهمیت و نقش استفاده از انواع دمولسیفایرها با عملکرد متفاوت در فرآورش نفت نمکی و تشریح سیستم های مختلف فرآورش نفت نمکی و عملکرد انواع مخازن ثقلی و الکترواستاتیک‌ها در پروسس انواع نفت‌ نمکی تشریح شد.

حمید اولی پور؛ رئیس اداره شیمیایی و آزمایشگاه های مرکزی مناطق نفت خیز جنوب در این سمینار به تشریح عملکرد و نقائص سیستم‌های واحدهای نمکزدائی و اقدامات اصلاحی به عمل آمده در این تجهیزات طی چند دهه اخیر که باعث بهبود عملکرد آنها شده است پرداخت.

وی یادآور شد: بسته های دمولسیفایری، مواد استراتژیک با اهمیت بالا بوده که در کارخانجات نمک‌زدائی به منظور شکستن امولشن ها و جداسازی آب، نمک و مواد پایدار کننده امولشن ها از نفت خام نقش اساسی و تعیین کننده دارند.

وی همچنین به میزان مصرف بالای دمولسیفایر و مرتبط بودن عملکرد بسته‌ دمولسیفایر با انواع امولشن های موجود در نفت‌های مختلف اشاره کرد.

در ادامه، دکتر فرخانی؛ مسئول طرح دمولسیفایرهای پژوهشگاه صنعت نفت بر نقش و اهمیت مصرف مواد مناسب و پارامترهای موثر در بهبود عملکرد آنها تاکید کرد.

این سمینار با استقبال چشمگیری از سوی کارشناسان پژوهشکده‌های شیمی و پتروشیمی، پالایش، حفاظت صنعتی و محیط زیست مواجه شد و مقرر شد با توجه به استقبال بعمل آمده ادامه مباحث فوق در قالب سمینار دیگری توسط مهندس اولی پور به نیابت از مناطق نفت خیز جنوب و برای ارائه به کارشناسان پژوهشگاه و سایر مراکز بهره‌برداری در وزارت نفت برنامه‌ریزی شود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۸:۱۱۶۸۶ بازدید