- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

واحدهای ۱۲ و ۳۳ طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه شازند به بهره‌برداری می‌رسد

با افتتاح رسمی واحد ۱۲ (تصفیه هیدروژنی نفتا) و واحد ۳۳ (ایزومریزاسیون) طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه امام‌خمینی (ره) شازند با حضور رئیس جمهوری، ظرفیت تولید بنزین روزانه این پالایشگاه ۴٫۳ میلیون لیتر افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار شانا، صبح فردا (دوشنبه ۹ آبان) واحدهای ۱۲ و ۳۳ طرح توسعه پالایشگاه شازند با حضور دکتر محمود احمدی نژاد به بهره برداری می رسد و ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه از روزانه ۴ میلیون لیتر کنونی به روزانه ۸٫۳ میلیون لیتر افزایش می یابد.

با اجرای کامل این طرح، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تا پایان امسال می تواند ظرفیت تولید بنزین خود را به ۳٫۴ برابر کل ظرفیت موجود افزایش دهد و روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین با عدد اکتان ۹۰ و ۹۵ تولید کند.

پروژه بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در این پالایشگاه در حال اجراست که با بهره برداری کامل از آن، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در سال جاری به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین پالایشگاهی در کشور تبدیل می شود و بیشترین سهم تولید بنزین کشور را به خود اختصاص می دهد.

به گزارش شانا، تغییر خوراک پالایشگاه و افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه نفت خام سبک به روزانه ۲۵۰ هزار بشکه مخلوطی از نفت خام سبک و سنگین برای جلوگیری از واردات بنزین و فرآورده های نفتی، افزایش تولید بنزین و محصولات مطابق با استانداردهای کیفی اروپا و ساخت پالایشگاهی با توجه به الزام های زیست محیطی، از مهم ترین اهداف اجرای طرح توسعه در پالایشگاهی با این ظرفیت است.

 

[1] [2] [3] [4]