سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

برنامه گسترده بازسازی و نوسازی خطوط لوله انتقال نفت کشور

مدیر کل ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست وزارت نفت از برنامه گسترده وزارت نفت برای بازسازی و نوسازی خطوط لوله انتقال نفت کشور خبر داد.

مهندس محمدحسین اردشیری در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت (MOP)، با اشاره به قدمت طولانی برخی خطوط لوله انتقال نفت در کشور افزود: برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، اختصاص اعتبارات مالی به منظور بازسازی و نوسازی این خطوط لوله افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

وی توضیح داد: به این منظور با برخورداری از فناوری پیگ‌رانی هوشمند و هسته‌ای در صنعت نفت، شرایط و وضعیت تمامی خطوط لوله انتقال نفت مورد ارزیابی فنی قرار گرفته و نقاط بحرانی شناسایی شده‌اند که بر اساس این شناسایی اولویت‌بندی مربوطه انجام می‌گیرد.

مهندس اردشیری با تاکید بر ضرورت همکاری دورن سازمانی از طریق تامین منابع مالی و تجهیزات خاطرنشان کرد: همچنین نیاز است و همکاری‌های دستگاه‌های ذیربط مانند سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و سازمان‌های محلی در ارتباط با تعاملات برون‌سازمانی موجب تسریع در عملیات بازسازی خطوط لوله خواهد شد.

وی در ادامه تشریح کرد: از آنجا که قدمت عمر اکثر خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی کشور بیش از ۵۰ سال است، تمهیدات لازم برای تعمیر، نگهداری و تعویض این خطوط در چند دهه اخیر همواره در برنامه‌های سالانه وزارت نفت در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش، در این زمینه روند نوسازی خط لوله ۱۰ و ۱۶ اینچ حد فاصل اهواز – ری به عنوان قدیمی‌ترین خطوط لوله کشور و تعویض خط لوله آبادان- ماهشهر ازجمله برنامه های مهم نوسازی خطوط لوله انتقال نفت در کشور هستند. به طوری که با ساخت خط لوله جدید در مسیر آبادان- ماهشهر علاوه بر افزایش ظرفیت انتقال خوراک مورد نیاز مجتمع‌های پتروشیمی، از دور ریختن مواد نفتی و آلودگی‌های زیست‌محیطی جلوگیری می‌شود.

در این رابطه به‌تازگی مدیر خطوط لوله شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران نیز از پیگ‌رانی هوشمند بیش از ۹ هزار کیلومتر خط لوله انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی کشور خبر داده است.

مهندس عباسعلی جعفری نسب با بیان اینکه این عملیات تا پیگرانی کامل کل خطوط ادامه می‌یابد و اقدامات لازم جهت ترمیم یا تعویض آنها صورت می‌گیرد، تصریح کرده است: اولویت اصلی ما، ارتقای پایداری خطوط لوله بوده و در حال حاضر در تلاشیم تا با استفاده از روش‌‌های نوین بازرسی و بهره‌برداری و کنترل از راه دور، عمر مفید خطوط لوله را که در حال حاضر بالای ۳۰ سال است به ۵۰ سال و بیشتر افزایش دهیم.

به گفته وی خطوط لوله انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند و ضریب آمادگی کارکرد خطوط لوله انتقال نفت‌خام ۹۹٫۷ درصد و ضریب آمادگی کارکرد خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی ۹۹٫۶ درصد است.

مدیر خطوط لوله شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، گفته است که این به‌آن معناست که خطوط لوله انتقال نفت‌خام تنها در ۳ دهم درصد زمان‌ها آن هم بنا به دلایل پیش‌بینی نشده، غیرفعال بوده و در بقیه موارد فعال و یا آماده به کار بوده است

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۳۵۴۰۶ بازدید