سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

ظرفیت تولید بوتن-۱ در کشور ۱۰۰ هزار تن در سال افزایش می‌یابد

هم اکنون سه مجتمع پتروشیمی امیرکبیر، اراک و تبریز سالانه نزدیک به ۳۴ هزار تن بوتن ۱ در کشور تولید می‌کنند که با بهره‌برداری از واحد جم ۱۰۰ هزار تن در سال به این ظرفیت افزوده می‌شود.

به گزارش خبرنگار شانا، پروژه بوتن-۱ پتروشیمی جم، از جمله طرح‌های فاز دو این مجتمع برای تکمیل زنجیره تولید اتیلن است که قرارداد مهندسی اصولی، خرید تجهیزات، نصب، ساختمان و راه اندازی آن سال ۱۳۸۷ در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت امضا شد.

پیشرفت فیزیکی این طرح که هم اکنون ۱۰۰ درصد در مالکیت بخش خصوصی است و برای ساخت آن ۷۷ میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده، از ۹۰ درصد فراتر رفته است و طبق پیش‌بینی‌ها تا اواخر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

البته به جز جم، در مجتمع‌های مهاباد و لرستان نیز پیش‌بینی شده تا سالانه ۳۰ هزار تن بوتن-۱ به عنوان محصول میانی (هر یک ۷ هزار تن محصول نهایی تولید می‌کنند) تولید شود که به این ترتیب انتظار می‌رود نه تنها تمام نیاز کشور به این محصول تامین ‌شود که ایران می‌تواند به صادرکننده این بوتن – ۱ نیز تبدیل شود.

مهم ترین کاربرد بوتن -۱ به عنوان کوپلیمر در تولید انواع پلی‌اتیلن است؛ محصولی که برنامه‌ریزی شده در کشور تولید آن در گریدهای مختلف تا پایان برنامه پنجم به ۷٫۵ میلیون تن در سال برسد؛ از این‌رو می‌توان بوتن -۱ را محصولی استراتژیک در صنایع پتروشیمی تصور کرد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۲۸۶۰۲ بازدید