سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

فوران چاه شماره ۷۶ بی بی حکیمه مهار شد

جانشین مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: چاه شماره ۷۶ در میدان نفتی بی بی حکیمه که بامداد امروز هنگام حفاری انحرافی دچار فوران شد، مهار شد و هم اکنون در کنترل کامل قرار دارد.

مهندس حمید رضا گلپایگانی در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه بامداد امروز (جمعه ۶ آبان) دستگاه حفاری ۴۳ فتح این شرکت مستقر در میدان نفتی بی بی حکیمه در عمق یک هزار و ۸۱۰ متری و زمان پیمایش رو به بالای لوله های حفاری به طور غیر مترقبه با حجم عظیم و فشار نامتعارف گاز مواجه و دچار حادثه شد.

وی اظهار داشت: در این حادثه یکی از کارکنان ایثارگر و سخت کوش صنعت حفاری به نام نعمت الله حمیدی نژاد جان باخت و سه نفر دیگر مصدوم شدند که بلافاصله به مراکز درمانی انتقال و تحت مداوا قرار گرفتند.

گلپایگانی گفت: براساس اعلام منابع بیمارستانی حال عمومی مصدومان حادثه رضایت بخش گزارش شده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در امور فنی و مهندسی افزود: هم اکنون مدیران، مسئولان، تیم های تخصصی مهار چاه شرکت در منظقه حضور و بر ایمن سازی چاه نظارت دارند.

وی اضافه کرد: در این حادثه فشار چاه تا یک هزار و ۵۰۰ پوند بر اینچ مربع (پام) رسیده بود که پمپاژ پرشتاب سیال حفاری در مدت کوتاهی فشار چاه به صفر تقلیل یافت و چاه تحت کنترل قرار گرفت.

گلپایگانی توضیح داد: دستگاه حفاری ۴۳ فتح از شهریور ماه سال جاری برای حفاری انحرافی بر روی چاه تعمیری ۷۶ بی بی حکیمه با هدف افزایش تولید نفت و گاز در این موقعیت استقرار یافت.

میدان نفتی بی‌بی حکیمه در ۲۱۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و در جنوب میدان نفتی گچساران واقع شده است.

این میدان در سال ۱۳۴۱ کشف و در همان سال به بهره برداری رسید و ظرفیت تولید آن در زمان حاضر  روزانه حدود ۱۲۰ هزار بشکه است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۳۲۳۵۰ بازدید