سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

تعمیرات اساسی ۵۲ مخزن ذخیره نفت در خوزستان

مدیر عامل شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب از تحقق تعمیرات اساسی ۵۲ مخزن ذخیره سازی نفت خام در مناطق نفت خیز جنوب خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پرویز زکی؛ مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب اظهار داشت: برای سال جاری تعمیر اساسی ۱۳۶ مخزن برنامه شده بود که مراحل تعمیر ۵۲ مخزن در ۶ ماه نخست سال انجام شده، ۲۷ مخزن در دست اجراست و ۵۷ مورد در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان این که فعالیت این شرکت در دو بخش شامل تعمیر اساسی کارخانه ها و تجهیزات و تعمیر اساسی ماشین آلات بالای ۴ هزار اسب بخار صورت می گیرد، افزود: تعمیرات کارخانه ها شامل واحدهای بهره برداری، نمک زدایی، گاز و گاز مایع، تاسیسات تقویت فشار و کارخانه تزریق گاز است که تعمیرات مخازن، مبدل های حرارتی و کوره ها در بخش کارخانه هاست.

زکی اضافه کرد: این مخازن در محدوده شرکت های نفت و گاز کارون، مارون، گچساران، آغاجاری و مسجدسلیمان قرار دارند.

مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب گفت: مخازن ذخیره نفت از جمله بخش های مهم واحدهای بهره برداری نفت خام به شمار می آید که تعمیر اساسی آنها توسط شرکت توربین انجام و سپس برای آنها تایید نامه (گواهینامه اجازه کار) توسط واحدهای بازرسی فنی ستاد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت های بهره بردار تابع آن صادر می شود.

وی افزود: در نیمه نخست سال جاری همچنین ۴۵ دستگاه انواع ماشین آلات بالای ۴ هزار اسب بخار متعلق به شرکت های بهره برداری نفت و گاز تابع شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تعمیر اساسی شد.

زکی از جمله این ماشین آلات به توربین های ایستگاه های تقویت فشار گاز آغاجاری و گچساران، تلمبه خانه گوره، منطقه تفکیک پازنان۲، ایستگاه های تقویت فشار نفت سفید و امتزاجی رامشیر، کارخانه گاز و گاز مایع ۲۰۰ و تجهیزات کارخانه های گاز و گاز مایع ۴۰۰، ۹۰۰ و ۱۳۰۰ و تقویت فشار گاز شماره ۶ مارون اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب یادآور شد: توربین ها به عنوان محرک کارخانه های بهره برداری، تقویت فشار گاز، تلمبه خانه ها، کارخانه های گاز و گاز مایع (NGL) و ایستگاه های تزریق گاز از اصلی ترین و پیچیده ترین تجهیزات و ماشین آلات فرایندی تولید، فرآورش و انتقال نفت و گاز هستند.

وی با اشاره به توانمندی متخصصان این شرکت در تعمیر انواع توربین های گازی مورد استفاده در صنعت نفت گفت: تعمیر اساسی توربین ها که بر اساس استانداردهای خاص انجام می شود، عامل مهمی در پایداری تولید و انتقال نفت و گاز است.

زکی افزود: تعمیر اساسی این توربین ها توسط متخصصان این شرکت در کارگاه های اهواز و آغاجاری و بعضاً در محل مورد استفاده انجام می شود.

بر اساس این گزارش، شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب در اواخر سال ۱۳۸۲تاسیس شد و پیش از آن با عنوان اداره کل تعمیرات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب فعالیت می کرد.

این شرکت هم اکنون مسئولیت تعمیرات اساسی تأسیسات، تجهیزات و انواع ماشین‌آلات فرآیندی بالای ۴۰۰۰ اسب بخار از جمله انواع توربین‌های گازی مختلف مورد استفاده در مناطق نفت خیز جنوب را عهده دار است.

تعمیرات اساسی مخازن ذخیره نفت خام، تفکیک گرها، برج ها و کوره های حرارتی، رادیاتورها و مبدل های حرارتی و اجرای تغییرات اصلاحی ماشین آلات و تجهیزات فرآیندی بخشی از توانمندی های این شرکت به شمار می رود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۲۸۵۷۵ بازدید