سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

بازسازی هفت گوی شناور پهن پیکر در خلیج فارس

هفت گوی شناور (SPM) در جزیره خارگ پس از حدود ۲۵ سال، برای تعمیر و بازسازی از دریای خلیج فارس بیرون آورده و تعمیر می شوند.

رئیس پایانه نفتی خارگ در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: هم اکنون هفت گوی شناور (SPM) در آب های خلیج فارس در منطقه خارگ موجود است؛ نخستین گوی شناور برای نخستین بار با هدف تعمیر و بازسازی از داخل آب بیرون آمد و تعمیر آن از سوی متخصصان داخلی در حال انجام است.

اسدروز پیش بینی کرد دو تا سه ماه آینده، تعمیر بزرگ ترین گوی شناور خارگ به پایان برسد.

وی همچنین از تعمیر دو گوی شناور دیگر تا ۶ ماه آینده خبر داد و افزود: پیمانکار اجرای این پروژه انتخاب و فونداسیون و پایه انجام کار طراحی شده است و بر اساس برنامه، گوی ها از آب بیرون کشیده و تعمیر می شوند.

رئیس پایانه نفتی خارگ درباره کاربرد گوی های شناور گفت: در شرایطی که اسکله های صادراتی در حال تعمیر باشند، این گوی ها جانشینی مناسب برای جابه جایی و صادرات نفت خام خواهند بود.

توان اندازه گیری و صادرات روزانه ۸ تا ۱۲ میلیون بشکه نفت در پایانه خارگ

رئیس پایانه نفتی خارگ با بیان این که از ابتدای امسال تا کنون روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام از پایانه نفتی خارگ صادر شده است، گفت: در صورت وجود ذخایر و مخازن کافی، دستگاه های میترینگ (اندازه گیری) پایانه نفتی خارگ توان اندازه گیری روزانه هشت تا ۱۲ میلیون بشکه نفت خام را برای صادرات دارند.

وی تصریح کرد: هم اکنون ظرفیت ذخیره سازی ۲۲ میلیون بشکه نفت خام در پایانه نفتی خارگ وجود دارد که با ساخت چهار مخزن جدید، ظرفیت اسمی ذخیره سازی در این منطقه به ۲۸ میلیون بشکه و ظرفیت عملیاتی آن به ۲۶ میلیون بشکه افزایش می یابد.

اسدروز تصریح کرد: از هر دستگاه میتر در اسکله آذرپاد در هر ساعت ۳۳ هزار بشکه نفت خام صادر می شود و این میزان در اسکله تی ۱۳ هزار بشکه اعلام شده است، ولی معمولا کشتی ها تا این اندازه گنجایش بارگیری ندارند.

به گفته وی، هم اکنون عملیات صادرات نفت از اسلکه های آذرپاد با سه پهلوگاه و تی (T) با ۶ پهلوگاه انجام می شود و شدت جریان آب در اسکله آذرپاد بیشتر از اسکله تی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۸۵۰۸ بازدید