سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

پیمانکاران پارس جنوبی از صندوق توسعه ملی اعتبار می گیرند

وزیر صنعت، معدن و تجارت از امکان ارایه تسهیلات اعتباری به پیمانکاران پارس جنوبی خبر داد و گفت: این اعتبار از سوی صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد.

مهدی غضنفری؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از فازهای ۱۴, ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی که صبح امروز (سه شنبه ۳ آبان ماه) انجام شد، در گفت و گویی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، از ارایه کمک های مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت به توسعه پارس جنوبی خبر داد و گفت: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، امکان ورود وزارت صنعت به بحث سرمایه گذاری در طرح های توسعه ای پارس جنوبی وجود ندارد، با این وجود تلاش می کنیم تا شرایط را برای حمایت از بخش خصوصی فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: در همین راستا، امکان استفاده از منابع مالی حداقل ۱۰ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی برای پیمانکاران بخش خصوصی فعال در پروژه های پارس جنوبی پیش بینی شده است.

غضنفری با اشاره به ضرورت استفاده از توان بخش خصوصی در پروژه های پارس جنوبی، گفت: استخراج گاز و تبدیل آن به محصولات پتروشیمی می تواند زنجیره بزرگی را در صنایع پایین دستی ایجاد کند که این امر درآمدزایی قابل توجهی را برای کشور در پی خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، بر لزوم توجه به نرخ پایین زمان بازگشت سرمایه در پروژه های پارس جنوبی تاکید کرد و گفت: به گفته کارشناسان، در صورت راه اندازی فازهای پارس جنوبی، مجموع سرمایه گذاری های انجام شده در مدت یک سال قابل بازگشت خواهد بود که از این جهت قابل مقایسه با هیچ واحد صنعتی دیگری نیست.

وی ادامه داد: حضور در منطقه عسلویه یک فرصت استثنایی برای بخش خصوصی به شمار می رود؛ در عین حال نرخ کوتاه بازگشت سرمایه می تواند قراردادهای توسعه ای پارس جنوبی را جذاب تر کند و فرصت مطلوبی برای حضور بخش خصوصی در تشکیل کنسرسیوم های سرمایه گذاری، بهره برداری، استخراج، تولید و صادرات و فعالیت بیشتر در حوزه نفت و گاز فراهم کند.

غضنفری، در ادامه بر دستاوردهای مثبت این سفر اشاره کرد و گفت: قصد داریم تا در طراحی مدلی برای حضور بیشتر و موثرتر بخش خصوصی در حوزه نفت و گاز با وزارت نفت همکاری کنیم.

وی هدف از سفر به پارس جنوبی را بررسی روند پیشرفت پروژه فازهای ۱۴، ۱۷ و ۱۸ عنوان کرد و افزود: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) به عنوان زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجری این پروژه ها، همکاری مستمری را با وزارت نفت دارد.

غضنفری در خصوص میزان پیشرفت فیزیکی این سه فاز نیز گفت: روند توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ با شتاب مطلوبی در حال انجام است؛ اما در خصوص توسعه فاز ۱۴ باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۴۵۳۳۱ بازدید