سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

فعالیت ایران در بازار جهانی ال ان جی توسعه می یابد

سید محسن قمصری گفت: شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های نفت جهان از توسعه صنعت ال ان جی در ایران حمایت می کند.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: با توجه به افزایش مصرف جهانی گاز طبیعی سرمایه گذاری در صنعت ال ان جی سودآور خواهد بود.

سید محسن قمصری افزود: در سال ۲۰۱۰ میلادی مصرف ال ان جی ۳۲ درصد افزایش یافت و پس از کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی اروپا نیز، به عنوان دومین بازار بزرگ ال ان جی، رشد تقاضا را شاهد بوده است.

وی افزود: کشورهایی مانند چین، تایوان و سنگاپور با افزایش تقاضا برای خرید ال ان جی رو به رو هستند.

قمصری تصریح کرد: تا پانزده سال آینده، رشد تقاضا روند صعودی خود را ادامه خواهد داد و افزایش بهای گاز برخی از صادرکنندگان که از طریق خط لوله به فروش گاز در جهان می پردازند، علاقه مندی برای خرید گاز مایع را افزایش داده است.

قمصری با اعلام این که ۴۰ پایانه در منطقه آسیاپاسیفیک برای دریافت ال ان جی در حال ساخت است، افزود: بازار ال ان جی پیشرفته و گسترده است و با توجه به رشد تقاضای این محصول، ایران با سرمایه گذاری و تولید آن می تواند در بازارهای جهانی گاز مایع تاثیرگذار باشد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: ظرفیت تولید ال ان جی در خاورمیانه حدود ۱۰۰ میلیون تن در حالی که کل تولید این محصول در جهان حدود ۲۷۹ میلیون تن است.

قمصری افزود: باید رویکرد توسعه صادرات گاز طبیعی در کشور را مدنظر قرار دهیم و با توجه به افزایش تقاضا برای سوخت های پاک مانند گاز، حضوری قدرتمندتر در بازارهای جهانی داشته باشیم.

وی ادامه داد: مقدار مصرف ال ان جی برای سال ۲۰۱۵ رقم ۳۳۳ میلیون تن پیش بینی شده است و تولیدکنندگان باید با افزایش ظرفیت تولید بتوانند به این تقاضا پاسخ دهند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: به عنوان دومین دارنده گاز جهان، باید بیش از این در زمینه توسعه صنایع نفت و گاز فعالیت کنیم و ال ان جی را به عنوان منبع درآمدی مطمئن برای سال های آینده در سبد انرژی قرار دهیم تا بتوانیم در بازارهای بین المللی ال ان جی سهم خوبی داشته باشیم.

قمصری افزود: چنانچه بتوانیم حضوری قدرتمند در صادرات ال ان جی جهان داشته باشیم، توان آن را نیز داریم که در مذاکره های خود برای احداث خطوط لوله نیز، از قدرت چانه زنی استفاده کنیم و خطوط لوله را در بهترین شرایط ممکن گسترش دهیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۱۹۴۶۳ بازدید