سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

تولید گاز از پارس جنوبی به ۲۸۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تاکید بر این که هیچ مشکلی در تامین گاز زمستانی کشور وجود ندارد، گفت: هم اکنون روزانه ۲۵۰ تا ۲۶۰ میلیون متر مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی برداشت می شود و تا اسفند ماه این میزان به ۲۸۰ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

موسی سوری در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: میدان مشترک پارس جنوبی با فعالیت ۲۹ فاز استاندارد و ۲۴ پالایشگاه در پایان سال ۹۴ از مرز تولید روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز عبور خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که در مدت ۱۶ سال از آغاز بهره برداری از میدان های مشترک پارس جنوبی ۱۰ فاز استاندارد در این میدان به بهره برداری رسید، افزود: هم اکنون روزانه ۲۵۰ تا ۲۶۰ میلیون متر مکعب گاز از این میدان مشترک برداشت می شود که تا اسفند ماه امسال این میزان به ۲۸۰ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

وی افزود: با تمهیدات انجام شده، سوخت زمستانی صنایع و نیروگاه ها بدون هیچ مشکلی تامین می شود.

سوری توسعه ۱۹ فاز دیگر در پارس جنوبی را در دو گروه تقسیم بندی و تصریح کرد: فازهای قدیمی شامل فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶، ۱۷ و ۱۸ است که فاز ۱۲ به تنهایی ۸۴ میلیون متر مکعب گاز ترش تولید می کند، ولی بقیه فازها هر یک ظرفیت تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز را دارند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در باره روند اجرای فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی گفت: پایان آذر امسال پالایشگاه این دو فاز برای شیرین سازی گاز راه اندازی می شود و در بخش دریایی نیز چاه های گاز آن تا سال ۹۱ به بهره برداری خواهند رسید.

سوری گفت: پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ نیمه نخست سال ۹۱ وارد مدار می شوند و چاه های گازی آنها نیز از نیمه دوم سال آینده به مرحله تولید می رسد.

بهره برداری زودهنگام از فاز ۱۲ پارس جنوبی

این مقام مسئول از بهره برداری زودهنگام از بزرگ ترین فاز تولید گاز کشور در ابتدای نیمه دوم سال آینده خبر داد و افزود: پالایشگاه شیرین سازی و چاه های تولیدی فاز ۱۲ پارس جنوبی مهرماه سال آینده به صورت همزمان در مدار تولید و بهره برداری قرار خواهد گرفت.

سوری تصریح کرد: بهره برداری از فاز ۱۲ درمجموع با رشد ۵۹٫۳۷ درصدی در دست اجراست، ضمن آن که این فاز در بخش خطوط لوله با ۹۱٫۴۴ درصد، بیشترین پیشرفت فیزیکی را دارد.

به گفته وی، فاز ۱۲ در بخش سکو بیش از ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی، در بخش خشکی بیش از ۴۷ درصد، در بخش حفاری بیش از ۶۲ درصد و در بخش مدیریت و طراحی بیش از ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

شتاب برای اجرای ۸ فاز پارس جنوبی در مدت ۳۵ ماه

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در باره روند راه اندازی فازهای باقی مانده پارس جنوبی گفت: راه اندازی فازهای ۱۳، ۱۴، ۱۹، ۲۰ و ۲۱، ۲۲ تا ۲۴ در سال ۸۹ از سوی رئیس جمهوری به پیمانکاران واگذار شد، همچنین عملیات واگذاری زمین برخی از این فازها از اول تیر ۸۹ آغاز شد.

سوری با بیان این که مراحل پیشرفت همه فازها یکسان نیست، افزود: برخی از فازها از جمله فازهای ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ در بخش خشکی پیشتاز و بر اساس برنامه پیش می روند و برخی دیگر در بخش دریا مطابق با برنامه هستند و شکاف زیادی میان عملکرد واقعی و پیشرفت برنامه این فازها وجود ندارد.

وی گفت: درمجموع همه فازها با مدیریت علمی و مدیریت جهادی در حال پیشرفت هستند و راهکارهای زیادی در زمینه تامین به موقع منابع مالی و  تقویت نیروی انسانی برای بهره برداری به موقع از فازها در دست اجراست.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۰۳۵۴ بازدید