سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

بازگشت تولید نفت لیبی موجب ثبات بیشتر بازار می‌شود

محمدعلی خطیبی با اشاره به اینکه قیمت‌های جهانی نفت در شرایط طبیعی قراردارد و ثبات بر بازار حاکم است، گفت: بازگشت تولید نفت لیبی موجب ثبات بیشتر بازار می‌شود.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: در آستانه فصل سرما، تقاضای نفت با افزایش قابل ملاحظه ای رو به رو نخواهد بود و به نظر می رسد قیمت ها تغیر چندانی نیابد، مگر این که سرمای شدیدی در زمستان وجود داشته باشد.

محمد علی خطیبی با اشاره به بازگشت نفت لیبی به بازار و افزایش تدریجی تولید این کشور گفت: ازسرگیری تولید نفت لیبی و ورود آن به بازارهای جهانی با توجه به افزایش تقاضا در زمستان، جذب بازار خواهد شد و درصورت افزایش تقاضا در تنظیم بازار نقش آفرین خواهد بود.

خطیبی درباره پیش بینی قیمت ها در کوتاه مدت گفت: بحران‌های اقتصادی آمریکا و اروپا همچنان ادامه دارد و نگرانی از تداوم این بحران کم و بیش بر بازارهای جهان سایه افکنده است.

وی تصریح کرد: رکود در اقتصاد کشورهای توسعه یافته همچنان ادامه دارد و به نظر نمی رسد این کشورها با افزایش تقاضای نفت خام در کوتاه مدت روبه رو باشند.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک گفت: اکنون شرایط بازار به گونه ای است که به نظر می رسد بیشتر کشورهای عضو اوپک موافق تثبیت سقف کنونی تولید این سازمان در اجلاس آینده باشند.

به گزارش شانا، در نشست ۱۵۹ اوپک بیشتر اعضا با افزایش سهمیه تولید این سازمان مخالفت کردند؛ در حالی که عربستان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، خواهان افزایش سهمیه تولید بودند و با وجود تثبیت سهمیه ها پس از این نشست به طور یک جانبه اقدام به افزایش تولید کردند.

پس از سرنگونی رژیم قذافی، شورای ملی انتقالی لیبی از چند هفته گذشته، تولید نفت این کشور را از سر گرفته و بهبود تولید نفت این کشور فراتر از انتظارها بوده؛ به طوری که هم اکنون تولید این کشور به ۲۵ درصد مقدار تولید پیش از آغاز بحران در این کشور عضو اوپک رسیده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۱۷۴۴۸ بازدید