سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

ظرفیت تولید فاز یک پارس جنوبی ۲۵ درصد افزایش یافت

برای اولین بار در کشور با اجرای طرح پروژه اصلاح ظرفیت و تعویض رایزرسکوهای بهره برداری فاز یک پارس جنوبی توسط پیمانکاران ایرانی تولید گاز از نزدیک ترین بلوک ایران به آب های مرزی در خلیج فارس،به ۲۵ درصدافزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پروژه اصلاح ظرفیت و تعویض رایزرسکوهای بهره برداری فاز یک پارس جنوبی توسط پیمانکاران ایرانی اواسط مهرماه سالجاری راه اندازی و عملیات تست میدانی این پروژه نیز اواخر مهرماه انجام شد.

عملیات اجرایی پروژه اصلاح ظرفیت فاز یک پارس جنوبی که به منظورافزایش ظرفیت سکوهای فراساحلی و نیز تقویت برداشت گاز در بخش مرزی این میدان مشترک در تیرماه سال جاری آغاز شده بود با بکارگیری توان مهندسان و پیمانکاران ایرانی به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ضمن اعلام این خبر، طرح ازدیاد برداشت از فازهای در دست تولید پارس جنوبی را به عنوان اولویتی راهبردی مطرح کرد و گفت: طرح اصلاح ظرفیت سکوهای توسعه فاز یک پارس جنوبی به عنوان مرزی ترین بلوک دریایی در این میدان مشترک با هدف افزایش ۲۵ درصدی تولید گاز از این سکوها (دستیابی به تولید یک میلیارد فوت مکعبی گاز) به اجرا درآمد.

موسی سوری در حاشیه بازدید از این طرح از انجام تمام مراحل مهندسی پایه و تفصیلی، تامین کالا و تدارکات و نیزعملیات نصب تجهیزات در دریا توسط شرکتهای داخلی خبر داد و افزود: اجرای این طرح در شرایط اعمال محدودیت های ناعادلانه بین المللی کشورهای سازنده بر علیه ایران بیانگر توان بالای سازندگان و پیمانکاران داخلی و نمونه ای از تولید دانش و انتقال فناوری در حوزه فراساحل طرحهای صنعت نفت محسوب می شود.

وی با بیان اینکه طرح دیگری در برنامه تولید فاز یک پارس جنوبی در دست انجام است گفت: هم اکنون طرح فاز یک این میدان دارای دو سکوی تولیدی است که براساس برنامه جدید، طرح تولید تمام ظرفیت فاز یک (یک میلیارد فوت مکعب گاز) از ” یک سکوی این فاز” در دست تهیه است که با اجرای آن یک سکوی دیگر این فاز با شش حلقه چاه تولیدی به فاز ۱۹ پارس جنوبی واگذار خواهد شد.

وی اجرای این برنامه را منوط به حفاری ۴ حلقه چاه جدید و ایجاد تغییراتی نسبی در سکوی نخست فاز یک دانست و گفت: بزودی مراحل مربوط به انتخاب پیمانکارحفاری و خرید و نصب تجهیزات مورد نیازاین پروژه انجام خواهد شد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به ارزش اقتصادی و راهبردی اجرای این برنامه توسعه ای عنوان کرد: با پیاده سازی این طرح علاوه بر حفظ تولید تعریف شده فاز یک، به میزان قابل توجهی درفرایند راه اندازی بخش فراساحل فاز۱۹ پارس جنوبی و تسریع در برداشت به موقع ازمخزن این بلوک گازی، فرصت سازی و صرفه جویی خواهد شد.

سوری همچنین از طرح تعویض رایزرهای فاز یک نیز خبر داد و عنوان کرد: تعویض رایزرهای ۱۸ اینچ در سکوهای گازی در بهترین شرایط کیفی و بدون ریسک عملیاتی ناشی از وقوع حادثه در این پروژه ، برای اولین بار و همزمان با پروژه اصلاح ظرفیت سکوها در کشور به اجرا درآمد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه اکنون با توسعه نظام پیمانکاری و ساخت داخل، فرصت تاریخی قابل توجهی در ارزآوری و ایجاد درآمد ملی فراهم شده است که این شرایط،زمینه ساز پیاده سازی الزامات مورد نیاز توسعه زودهنگام طرح های صنعت کشور و تولید ثروت از پارس جنوبی موثر شده است

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۶۳۱۵ بازدید