سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

جایگاه ایران به عنوان دومین صادرکننده نفت اوپک تثبیت شد

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک گفت: با پیگیری‌های انجام شده، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) جایگاه ایران را در جداول صادرکنندگان نفت اصلاح و جایگاه دوم ایران در اوپک و سومی ایران در جهان از این نظر در کلیه اسناد آماری اوپک تثبیت شد.

محمدعلی خطیبی در گفت و گو با خبرنگار شانا، با اعلام این خبر افزود: هم اکنون در جداول مربوط به صادرکنندگان نفت اوپک، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی با ثبت آمار ۲ میلیون و ۵۸۳ هزار بشکه پس از عربستان سعودی (با توان ۶ میلیون و ۶۴۴ هزار بشکه صادرات) در جایگاه دوم قرار دارد و پس از ایران نیز نیجریه با صادرات ۲ میلیون و ۴۶۴ هزار بشکه در مقام سومین صادرکننده نفت اوپک قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: همچنین در جدول صادرکنندگان جهانی نفت نیز جمهوری اسلامی ایران پس از عربستان سعودی و روسیه در جایگاه سوم جهان قرار دارد.

به گزارش شانا، پیش از این و در آخرین سالنامه آماری اوپک،‌ نیجریه به عنوان دومین صادرکننده نفت اوپک معرفی شده بود.

نیجریه به عنوان یک کشور ترانزیت کننده نفت، سالانه با پرداخت مبالغی، نفت خام کشورهای همجوار خود را خریداری می کند و از طریق صادرات مجدد به کشورهای مقصد می فرستد که آمار مشخصی از آن وجود ندارد و معمولا این ارقام به عنوان صادرات این کشور در نظر گرفته می شود که نمی تواند ملاک توان صادراتی یک کشور قرار گیرد.

همچنین این کشور آمار مایعات گازی خود را در زمره صادرات نفت خام منظور می کند، در صورتی که جمهوری اسلامی ایران حسب تعاریف اوپک، مایعات گازی را خارج از تولید و صادرات نفت خام خود گزارش می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۳۰۴۲۳ بازدید