سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

عبور نفت ایران از مرز ۱۰۷ دلار

اژدهای زرد، نرخ نفت را بالا کشید/ عبور نفت ایران از مرز ۱۰۷ دلار

طی هفته گذشته، نمودار بهای نفت در بورس های جهانی، روندی رو به رشد را تجربه کرد و نفت خام توانست خود را به بالای سکوی ۸۶ دلار در هر بشکه برساند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، اگرچه بهای نفت طی هفته های گذشته، افزایش تدریجی را تجربه کرده است، اما اعلام خبر مربوط به رشد ۶ درصدی تقاضای نفت خام چین در سال ۲۰۱۲ که بر اساس پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی انجام شد، باعث افزایش نزدیک به ۲ دلاری بهای نفت در هفته گذشته شد.

 

بهای نفت خام در بازار آمریکا (بورس نیویورک) طی هفته گذشته (۱۰ اکتبر الی ۱۴ اکتبر ۲۰۱۱) از یک روند افزایشی همراه با نوسان برخوردار بود.

بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضای نفت خام چین در سال ۲۰۱۲ میلادی با ۶ درصد رشد، بیشترین رشد را نسبت به دیگر کشورهای جهان خواهد داشت. بر این اساس میزان افزایش تقاضای نفت خام چین در سال ۲۰۱۲ در حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده، در حالی که میزان افزایش تقاضای نفت خام آمریکا در این سال تنها در حدود ۸۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

مهم‌ترین دلایل رشد تقاضای نفت خام چین، افزایش ۵۳۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت پالایشی این کشور در کنار ساخت تاسیسات جدید ذخیره‌سازی نفت خام ذکر می‌شود. همچنین با توجه به افزایش فروش خودرو و رشد بخش پتروشیمی در این کشور، رشد سالانه تقاضای نفت خام این کشور تا سال ۲۰۱۵ میلادی در حدود ۶٫۷ درصد خواهد بود. رشد تقاضای سوخت برای استفاده در نیروگاه‌های حرارتی چین نیز، از دیگر عوامل موثر در رشد تقاضای نفت این کشور در سال آینده میلادی خواهد بود. در حال حاضر چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی در جهان بوده و در زمینه واردات نفت خام، پس از آمریکا جایگاه دوم جهان را به خود اختصاص داده است.

بر همین مبنا قیمت نفت خام WTI در بورس نایمکس (آتی‌های ماه اول)، از حدود ۴۱/۸۵ دلار در هر بشکه در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۱ تا بیش از ۸/۸۶ دلار در هر بشکه در تاریخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۱ افزایش یافت.

البته در افزایش بهای نفت در هفته گذشته، عوامل دیگری نیز دخیل بودند که از مهم ترین آن ها می توان به دلایل زیر اشاره کرد:

توقف صادرات نفت کویت در پی اعتصاب ۳ هزار کارمند کویتی در اعتراض به دستمزدهای پایین، انفجار خط لوله اصلی نفت یمن با ادامه ناآرامی‌ها در این کشور، انتشار اخبار امیدوارکننده مربوط به کاهش تعداد متقاضیان کار و رشد فراتر از پیش‌بینی آمار خرده فروشی کالاهای مختلف در آمریکا در ماه سپتامبر ۲۰۱۱، افزایش احتمال یافتن راه حلی برای بحران مالی اتحادیه اروپا، تاکید مسوولان فرانسه و آلمان بر تعهد خود مبنی بر کمک به حل بحران مالی اتحادیه اروپا، کاهش نگرانی‌ها درباره وضعیت بد اعتباری حوزه یورو در پی اعلام طرح آلمان و فرانسه برای نجات یورو، اعلام کاهش ۳/۱ درصدی تولید روزانه نفت خام عربستان سعودی در ماه سپتامبر نسبت به ماه اوت ۲۰۱۱، کاهش ۷۸ هزار بشکه‌ای تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر ۲۰۱۱ بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه این سازمان و کاهش ارزش دلار در مقابل یورو و همچنین افزایش ارزش شاخص‌های بورس در بازارهای جهانی.

رشد ۳٫۶۳ دلاری بهای نفت اوپک

بر اساس آمار دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان طی دوره ۱۰ الی ۱۳ اکتبر ۲۰۱۱، از یک روند افزایشی همراه با نوسان برخوردار بوده و ازحدود ۱۰۴٫۶۷ دلار در هر بشکه تا بیش از ۱۰۷٫۰۴ دلار در هر بشکه افزایش یافت.

در همین حال، میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به ۱۳ اکتبر، با ۵ دلار و ۶۴ سنت افزایش نسبت به هفته پیش از آن به هر بشکه ۱۰۶ دلار و ۲۵ سنت رسیده است. میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معادل ۱۰۰ دلار و ۶۱ سنت بود. همچنین میانگین ماهانه بهای سبد نفتی اوپک طی ماه اکتبر ( تا ۱۳ اکتبر ۲۰۱۱)، با ۴ دلار و ۴۹ سنت کاهش نسبت به میانگین ماه سپتامبر، به هر بشکه ۱۰۳ دلار و ۱۲ سنت رسیده است. میانگین بهای سبد نفتی اوپک در ماه سپتامبر ۲۰۱۱ معادل ۱۰۷ دلار و ۶۱ سنت در هر بشکه بود.

 

قیمت نفت خام برنت دریای شمال نیز در بورس لندن(ICE)  برای تحویل در ماه نوامبر ۲۰۱۱، از یک روند افزایشی برخوردار بوده و از حدود ۱۰۸٫۹۵ دلار در هر بشکه در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۱ تا بیش از ۱۱۴٫۶۸ دلار در هر بشکه در تاریخ ۱۴ اکتبر افزایش یافت.

رکوردزنی افزایش قیمت نفت ایران

میانگین بهای هر بشکه نفت خام صادراتی ایران با ۹ دلار و ۸۸ سنت افزایش نسبت به هفته قبل (۴ اکتبر ۲۰۱۱)، در روز ۱۲ اکتبر، به بشکه‌ای ۱۰۷ دلار و ۶۸ سنت رسید.

بر اساس آمارهای امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، میانگین وزنی بهای هر بشکه نفت خام سبک ایران به مقصدهای مختلف در روز چهارشنبه (۱۲ اکتبر ۲۰۱۱ ) ۱۰۹ دلار و ۱۲ سنت بود و همین رقم برای نفت خام سنگین در سطح ۱۰۷ دلار و یک سنت قرار داشت. همچنین قیمت هر بشکه نفت خام سبک ایران به بازار آفریقای جنوبی ۱۱۰ دلار و ۷۲ سنت و هر بشکه نفت خام سنگین ایران به این بازار ۱۰۹ دلار و ۱۲ سنت گزارش شده است.

هر بشکه نفت خام سبک ایران در بازار آسیا ۱۰۷ دلار و ۲ سنت، شمال غربی اروپا ۱۱۰ دلار و ۹۵ سنت و در بازار مدیترانه ۱۰۹ دلار و ۶۲ سنت معامله شده است. هر بشکه نفت خام سنگین ایران نیز در بازار آسیا ۱۰۴ دلار و ۸۲ سنت، شمال غربی اروپا ۱۰۹ دلار و ۳۵ سنت و در بازار مدیترانه ۱۰۷ دلار و ۵۲ سنت به فروش رسیده است.

در دوره ۴ الی ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱، بیشترین افزایش در قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران مربوط به بازار شمال غربی اروپا به ترتیب با ۱۱٫۳ دلار و ۱۱٫۲۹ دلار افزایش در هر بشکه بوده است. میانگین وزنی بهای هر بشکه نفت خام سبک و سنگین ایران نیز نسبت به هفته قبل، به میزان ۹٫۸۸دلار در هر بشکه افزایش یافته است.

افزایش قیمت نفت در هفته گذشته در حالی صورت می گیرد که به گفته کارشناسان این حوزه، امکان عبور قیمت نفت خام WTI از مرز ۹۰ دلار وجود دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۱۴۳۹۷ بازدید