سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

برداشت روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز از مخزن سراجه در فصل سرما

جواد اوجی از برداشت روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز تا پایان برنامه پنجم توسعه از نخستین مخزن ذخیره سازی ایران و خاورمیانه در سراجه قم به منظور استفاده در دوره سرما (چهار ماه پایانی هر سال) خبرداد.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران پیش از ظهر امروز (سه شنبه ۲۶ مهر) در بیست و دومین نشست روسای روابط عمومی صنعت گاز کشور، افزود: سراجه قم، نخستین مخزن ذخیره سازی گاز ایران و خاورمیانه به شمار می آید که راه اندازی آن از یک ماه پیش آغاز شده است و هم اکنون نیز روزانه ۳٫۵ میلیون متر مکعب گاز در آن تزریق می شود.

جواد اوجی با تاکید بر توانمندی ایجاد شده و رو به رشد فناوری ذخیره سازی گاز در کشور، تصریح کرد: با توجه به این مهم، مخزن سراجه قم تا پایان برنامه پنجم توسعه برای برداشت روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز آماده و در ماه های سرد سال از آن بهره گرفته خواهد شد.

وی صنعت گاز و رشد کمی و کیفی بخش های مختلف آن(تولید، فرآورش، انتقال و توزیع) را مطلوب خواند و گفت: در سه چهار سال گذشته حجم تولید گاز در کشور یک دوم مقدار کنونی بوده در حالی که با تلاشی که در مجموعه این صنعت و بخش بالادست آن می شود، در سه سال آینده، تولید این حامل انرژی به دو برابر حجم کنونی خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که حجم کنونی فرآورش گاز روزانه ۵۲۰ میلیون مترمکعب است، گفت: در حوزه انتقال گاز نیز بستر های خوبی ایجاد شده است و توان جا به جایی گاز به میزان ۷۵۰ میلیون متر مکعب در روز وجود دارد.

به گفته وی، در بخش صادرات گاز نیز، شرکت ملی گاز ایران با صدور ۸٫۵ میلیارد متر مکعب گاز در سال پیش، کارنامه درخشانی به کمک کارکنان این صنعت برای خود ثبت کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: گازرسانی به صنایع، به عنوان یکی دیگر از اولویت های مهم این شرکت، با جدیت پیگیری شده، ضمن آن که در شش ماه گذشته به طور میانگین روزانه ۸۰ میلیون متر مکعب گاز به این بخش تحویل شده که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش، ۱۲ درصد رشد داشته است.

اوجی درباره فازهای پارس جنوبی و نقش بسزای آنها در شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کشور گفت: با بهره برداری از همه فازهای جنوبی (با احتساب هر فاز ۲۵ میلیون متر مکعب در روز) تولید گاز این میدان به ۷۵۰میلیون مترمکعب خواهد رسید.

وی با بیان این که از هر فاز این میدان گازی نیز ۴۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید خواهد شد، تولید کلی این محصول را روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه اعلام و تصریح کرد: با بهره برداری کامل از ۲۹ فاز پارس جنوبی، سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به چرخه اقتصاد کشور وارد خواهد شد.

اوجی تاکید کرد: درآمدزایی چشمگیر فازهای پارس جنوبی ایجاب می کند هر چه بیشتر به میدان های مشترک نفت و گاز توجه شود و باید با عزمی ملی در این راه گام برداشت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اطلاع رسانی و انتشار اخبار در حوزه گاز را مطلوب خواند و افزود: در حوزه روابط عمومی به منظور بازتاب فعالیت های صنعت گاز، تلاش فراوانی انجام شده است، اما هنوز راه های ناپیموده ای هست که باید طی شود.

وی تاکید کرد: لازم است به منظور معرفی فعالیت های پنهان و آشکار صنعت گاز و بازتاب آنها تلاش بیشتری شود.

اوجی گفت: افکارسنجی و نظرسنجی به منظور ارتباط هرچه بیشتر بدنه بیرونی و درونی سازمان، از جمله موارد مهمی است که می تواند روابط عمومی را در ترسیم نقشه راه آینده و پاسخگویی به نیازها و انتظارها یاری دهد.

وی تاکید کرد: در اطلاع رسانی به مردم ساده گویی، شفافیت و صدق گفتار، نکات مهمی هستند که باید سرلوحه کار قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین گفت: انجام فعالیت های کاربردی با بهره بالا با درنظر گرفتن هزینه های متعارف و جلوگیری از هزینه تراشی، نکته مهم دیگری است که روابط عمومی ها می توانند با تحقق این مهم، سازمان خود را در جهت خدمت رسانی بهتر به مردم، بیش از پیش یاری کنند.

وی درباره زمستان و آمادگی زمستانی شرکت ملی گاز ایران نیز با بیان این که تعمیرات اساسی بخش های مختلف صنعت گاز(پالایشگاه ها، تاسیسات تقویت فشار، خطوط لوله) به پایان رسیده است، تاکید کرد: امسال نیز همانند سال قبل و با کمک و توجه مردمبه مصرف بهینه گاز، زمستان خوبی را سپری خواهیم کرد.

 

اوجی گفت: استفاده از وسایل گازسوز ایمن و توجه دادن به توصیه های ایمنی در استفاده از این گونه وسایل از سوی واحدهای روابط عمومی، نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۵۳۵۴ بازدید