سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

برداشت روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز از مخزن سراجه در فصل سرما

جواد اوجی از برداشت روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز تا پایان برنامه پنجم توسعه از نخستین مخزن ذخیره سازی ایران و خاورمیانه در سراجه قم به منظور استفاده در دوره سرما (چهار ماه پایانی هر سال) خبرداد.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران پیش از ظهر امروز (سه شنبه ۲۶ مهر) در بیست و دومین نشست روسای روابط عمومی صنعت گاز کشور، افزود: سراجه قم، نخستین مخزن ذخیره سازی گاز ایران و خاورمیانه به شمار می آید که راه اندازی آن از یک ماه پیش آغاز شده است و هم اکنون نیز روزانه ۳٫۵ میلیون متر مکعب گاز در آن تزریق می شود.

جواد اوجی با تاکید بر توانمندی ایجاد شده و رو به رشد فناوری ذخیره سازی گاز در کشور، تصریح کرد: با توجه به این مهم، مخزن سراجه قم تا پایان برنامه پنجم توسعه برای برداشت روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز آماده و در ماه های سرد سال از آن بهره گرفته خواهد شد.

وی درباره صنعت گاز و رشد کمی و کیفی بخش های مختلف آن(تولید، فرآورش، انتقال و توزیع)  مطلوب خواند و گفت: در سه چهار سال گذشته حجم تولید گاز در کشور یک دوم مقدار کنونی بوده در حالی که با تلاشی که در مجموعه این صنعت و بخش بالادست آن می شود، در سه سال آینده، تولید این حامل انرژی به دو برابر حجم کنونی خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که حجم کنونی فرآورش گاز ۵۲۰ میلیون مترمکعب است، گفت: در حوزه انتقال گاز نیز بستر های خوبی ایجاد شده است و توان جا به جایی گاز به میزان ۷۵۰ میلیون متر مکعب وجود دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۲۹۲۶۶ بازدید