سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

خطیبی: بازگشت نفت لیبی بهای نفت را کاهش نمی دهد

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک پیش بینی کرد: با توجه به افزایش تقاضای نفت در فصل زمستان، بازگشت نفت لیبی به بازار، تهدیدی برای کاهش بهای نفت به شمار نرود.

به گزارش پایگاه خبری داوجونز، محمد علی خطیبی ضمن رد نگرانی ها درباره افت بهای جهانی نفت خام در پی از سرگیری تولید نفت لیبی و ورود آن به بازارهای جهانی گفت: با توجه به افزایش تقاضای فصلی در زمستان، نفت لیبی جذب بازار می شود.

وی همچنین پیش بینی کرد: بهای نفت خام شاخص برنت دریای شمال در فصل زمستان در سطوح ۱۰۰ تا ۱۱۵ دلار برای هر بشکه نوسان خواهد داشت.

خطیبی تصریح کرد: هم اکنون هیچ گونه روند کاهشی یا افزایشی مطلق قیمت نفت خام در بازار وجود ندارد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک گفت: احتمال می رود اعضای اوپک در نشست ماه دسامبر درباره تعدیل تولید دیگر اعضای اوپک در پی بازگشت نفت لیبی به بازارهای جهانی به بحث و گفت و گو بپردازند.

پیش بینی شده است در نشست ماه دسامبر وزیران نفت اوپک به توافق نظر برسند، حتی عبدالله سالم البدری، دبیرکل اوپک، چندی پیش از احتمال اجماع میان اعضای اوپک در نشست آینده این سازمان خبر داده بود.

خطیبی گفت: از آنجا که تنها برخی از اعضای اوپک برای جبران کمبود عرضه نفت لیبی، تولید خود را افزایش داده اند، نمی توان انتظار داشت تمام اعضای اوپک تولید خود را تعدیل کنند.

در نشست ۱۵۹ اوپک بیشتر اعضای اوپک با افزایش سهمیه های تولید اوپک مخالفت کردند، در حالی که عربستان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهان افزایش سهمیه های تولید بودند و با وجود تثبیت سهمیه ها پس از این نشست به طور یک جانبه اقدام به افزایش تولید خود کردند.

پس از سرنگونی رژیم قذافی، شورای ملی انتقالی لیبی از چند هفته گذشته تولید نفت این کشور را از سر گرفته است و بهبود تولید نفت این کشور فراتر از انتظارها بوده؛ به طوری که هم اکنون تولید این کشور به ۲۵ درصد سطح تولید پیش از آغاز بحران در این کشور عضو اوپک رسیده است.

خطیبی یادآور شد: اوپک در تطبیق تولید نفت خود در مواقع اضطراری و وقوع بحران های جهانی تجربه های موفقی داشته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۷۳۴۳ بازدید