سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

مرکز عالی تبادل دانش و فنآوری اوپک تشکیل خواهد شد

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران به زودی پیشنهاد راه‌اندازی مرکز عالی تبادل دانش و انتقال فناوری در بین کشورهای صادرکننده نفت و گاز را به دبیر کل اوپک ارائه می کند که هدف از راه اندازی این مرکز علمی تقویت مراودات انتقال تکنولوژی بین کشورهای عضو این سازمان نفتی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس هادی نیل فروشان با بیان اینکه درحال حاضر رقابت و ارزش‌افزایی حول توانمندی تکنولوژیک شرکت‌ها و کشورهای مختلف است که به آنها فرصت استفاده اثربخش‌تر از ذخایر هیدروکربوری‌شان را می‌دهد، گفت: در یکصد و سه سال گذشته تولید نفت و گاز در کشور با اتکا به واردات تکنولوژی همراه بوده است.

سرپرست پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری موسسه مطالعات بین المللی انرژی با اعلام اینکه در چند سال گذشته با خاص‌شدن شرایط سیاسی و فشارهای وارد شده بر کشور از یکسو و ایجاد روحیه خود باوری و اتکا به نفس در صنعتگران کشور از سوی دیگر، توجه به زمینه‌های فن‌آوری و نوآوری بیشتر شده است، اظهار داشت: در حال حاضر سازندگان و صنعتگران داخلی به تامین نیازهای داخلی علاقه‌مند شده‌اند.

این مقام مسئول، افزود: البته برخی فعالیت‌های پراکنده در ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته نیز انجام شده بود؛ برای نمونه پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مرکز توسعه تکنولوژی در ۵۰ سال گذشته اقدامات متعدی را انجام داده است ولی عمده فرآیند‌های توسعه تکنولوژی بدون استفاده از دانش بنیادین بوده است.

وی بر ضرورت توسعه سه شعبه دانش برای اثربخش‌تر شدن فرایند توسعه تکنولوژی در صنایع مختلف به‌ویژه صنعت نفت کشور تاکید کرد و یادآور شد: مدیریت فناوری، مدیریت نوآوری و مدیریت تحقیق و توسعه سه دانشی هستند که تاکنون چندان در کشور انتشار پیدا نکرده‌اند ولی در فریند توسعه تکنولوژی نقش کلیدی دارند.

مهندس نیل فروشان با اشاره به برگزاری همایش فناوری و نوآوری در صنعت نفت و گاز کشور، هدف از انتخاب این موضوع را جلب توجه صنعتگران در بخش های تحقیقاتی و عملیاتی به نقش و اهمیت این سه شاخه دانش در ایجاد بالاترین اثربخشی فرایند توسعه و کسب تکنولوژی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۶۰ مقاله مرتبط با موضوع همایش دریافت شده است، بیان کرد: البته زمانی که هدف از برگزاری یک همایش اشاعه یک دانش است، انتظار می‌رود پس از برگزاری همایش مطالعات و کارهای علمی و پژوهشی در آن زمینه به طور جدی آغاز شود.

به گفته این مقام مسئول با این حال سطح مقالات دریافتی بالاتر از انتظارات برگزار کنندگان همایش بوده و قرار است تعدادی از مقالات در همایش ارائه شود؛ ویژگی خاص همایش امسال اینست که برنامه‌ریزی شده مقالات منتخب فارسی در ژورنال سیاست، علم و فناوری و مقالات برگزیده انگلیسی در ژورنال انرژی procedia  چاپ شود.

وی در خصوص موضوعات مقالات دریافت شده، توضیح داد: بخشی از این مقالات مربوط می‌شود به تجارب قبلی صنعت نفت در این زمینه که در اولویت دبیرخانه همایش قرار گرفته است؛ به‌طوری که استفاده صنعتگران از این سه شاخه دانش را در شرکت‌های عملیاتی و تحقیقاتی مستند کرده و جنبه‌های کاربردی و تجربی صنعتگران نفت را به تصویر کشیده است.

سرپرست پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری موسسه مطالعات بین المللی انرژی، افزود: بخش دیگری از مقاله‌های منتخب مربوط است به موضوعات نو در این حوزه مانند مدیریت و ذخیره‌سازی که موضوعی نو در صنعت نفت کشور است که در این رابطه تلاش شده موضوعات نو برجسته شوند؛ بخش دیگری از مقاله‌ها نیز به نظام جدید پژوهش و فناوری در صنعت نفت ارتباط دارد و به‌دنبال نقد یا ارائه پیشنهادهای سازنده به این نظام جدید پژوهشی برآمده‌اند.

به گفته این مقام مسئول در موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در تعدادی از مقاله‌ها هم سعی شده تجربه‌های سایر کشورهای دنیا از به کارگیری سه شعبه دانش بیان شود؛ به ‌ویژه آنکه امروزه تکنولوژی یکی از منابع قدرت برای کشورهای دنیا تلقی می‌‌شود، یادآوری کرد: بنابراین خیلی از معادلات دیپلماتیک دنیا حول مسائل فناوری پیش می‌ررود.

وی با اشاره به حضور دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) و مجمع کشورهای صادرکننده گاز(GECF) در پانزدهمین همایش بین‌المللی موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی تصریح کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم در این همایش پیشنهاد راه‌اندازی مرکز عالی تبادل دانش و انتقال فناوری در بین کشورهای صادرکننده نفت و گاز را ارائه دهیم که هدف از آن تقویت مراودات انتقال تکنولوژی بین کشورهای عضو این سازمان نفتی  و مجمع گازی است.

مهندس نیل فروشان با بیان اینکه درحال حاضر بیشتر همکاری‌های این کشورهای حول صادرات نفت و گاز و بازارهای جهانی این دو حامل انرژی است، اظهار کرد: چنانچه این پیشنهاد مورد استقبال اوپک و GECF قرار گیرد، ایران و موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی آمادگی دارد مرکزیت آن را بر عهده گیرد.

وی اهمیت برگزاری پنل‌ها و کارگاه‌های آموزشی در حاشیه این همایش را از خود همایش کمتر ندانسته و تاکید کرد: برگزاری این پنل‌ها ممکن است از نظر زمانی کمی جلوتر یا عقب‌تر از زمان همایش برگزار شود. به‌این منظور از تعدادی از میهمانان خارجی که درخصوص دانش مدیریت‌های فناوری، نوآوری و تحقیق و توسعه جزء افراد تراز اول دنیا هستند، دعوت شده با موضوعات مرتبط با نفت و گاز، پنل‌های آموزشی برگزار کرده و دانش خود را در اختیار کارشناسان داخلی بگذارند.

به گفته نیل فروشان به این ترتیب کارشناسان، صنعتگران و حتی مدیران می‌توانند با حضور در این کارگاه‌های آموزشی بهترین تجارب دنیا را در پنل‌ها ۲ تا ۴ ساعته دریافت کند که هم فضایی برای تبادل دانش و انتقال اطلاعات خواهد بود و هم می‌توانند درخصوص مشائل اساسی تکنولوژی در صنعت نفت به گفتگو بپردازند.

 

وی همچنین به تشکیل چندین پنل تخصصی توسط شرکت‌های مختلف اشاره و یادآور شد: برای نمونه پنل حفاری و مسائل راهبری ای حوزه توسط شرکت ملی حفاری برگزار می‌شود یا شرکت پتروپارس پنل تخصصی دیگری را مرتبط با حوزه کاری‌اش ارائه خواهد کرد. همچنین از برخی دانشجویان دکترا که درخصوص این سه شعبه مدیریت تحقیق کرده‌اند، دعوت شده تا خلاصه‌ای از دستاوردهای علمی خود را در اختیار شرکت ‌کنندکان همایش بگذارند.

سرپرست پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری موسسه مطالعات بین المللی انرژی با تامید بر اینکه توسعه دانش مدیریت‌های فناوری، نوآوری و تحقیق و توسعه می‌تواند زمینه را برای تحقق تبدیل ایران به صادرکننده خدمات فنی و مهندسی در پایان برنامه پنجم توسعه هموار کند، افزود: زیرا دستیابی به دانش این سه مدیریت می‌تواند موجب بالابردن توانمندی تکنولوژیک شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۴۷۸۷ بازدید